Energetska kriza i korona u duetu POKOSILE svet: Cene hrane rastu najbržim tempom u poslednjih 40 godina

Albanski premijer Edi Rama izjavio je pre dva dana da je ta zemlja u vanrednom stanju zbog snabdevanja električnom energijom

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Maureen McLean / Shutterstock Editorial / Profimedia

Cene hrane na svetskom nivou nastavile su značajno da rastu ove godine, pri čemu je indeks cena porastao za 27 odsto, prema informativno-analitičkoj agenciji INFOline.

– Ovo je jedno od najdinamičnijih poskupljenja od 70-ih. Tada je nivo cena bio otprilike isti, ali je tada bio povezan sa globalnim finansijskim promenama. Već 40 godina nije došlo do takvog poskupljenja koje sada posmatramo – rekao je za URA.RU izvršni direktor INFOline Ivan Fedjakov.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Analitičar je ukazao na činjenicu da su cene različitih dobara povezane.

– Cene rastu ne samo za voće i povrće ili mleko, već i za stočnu hranu i đubrivo. Ovo pokreće spiralu cena, cene rastu i nastaviće da rastu, ali drugo je pitanje da kupovna moć nije neograničena – smatra Fedjakov.

Evropska statistička agencija Eurostat izvestila je ranije da je stopa inflacije u zemljama evrozone porasla je u septembru na 3,4 odsto na godišnjem nivou zbog skoka cene energenata. Stopa inflacije zabeležena u septembru u 19 zemalja evrozone je najviša od septembra 2008. godine kada je bila 3,6 odsto, rekao je za Frans pres portparol Eurostata.

Podsećamo, osnovne prehrambene namirnice u Nemačkoj drastično poskupljuju, a neke od njih bi u trgovinama uskoro mogle biti i do 25 posto skuplje.

U Velikoj Britaniji, najveći proizvođači, uključujući i proizvođače čelika, stakla, keramike i papira, upozorili su vladu da bi mogli biti prisiljeni da obustave proizvodnju ako se nešto ne preduzme u vezi sa visokim cenama gasa.

Albanski premijer Edi Rama izjavio je pre dva dana da je ta zemlja u vanrednom stanju zbog snabdevanja električnom energijom.

Svetske cene prehrambenih proizvoda rastu i zbog pogoršanja izvoznih mogućnosti i velike potražnje za proizvodima kao što su pšenica i palmino ulje, između ostalog i zbog pandemije izazvane virusom korona.

BONUS VIDEO:



Izvor: Novosti

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar