Džem od šipka je mnogima omiljena vrsta džema, naročito zbog slatko-kiselog ukusa. Priprema je prilično komplikovana i oduzeće vam većinu dana, čisto da vas pripremimo unapred. Ali za rezultat dobijate izuzetno ukusnu zimnicu, džem koji je odličan za palačinke ili za tost za doručak.
Biće vam potrebno mnogo strpljenje, a što se tiče recepta sigurno nećete pogrešiti jer smo opisali korake u receptima do najsitnijih detalja.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Pored toga što je džem od šipurka ukusan, on predstavlja i zdravu poslasticu. Obiluje vitaminom C, koji je neophodan za pravilno funkcionisanje organizma i očuvanje imunog sistema.
Pa da počnemo sa receptima!
Džem od šipka – tradicionalan recept
Najteži deo kada je u priprema u pitanju jeste da odvojite šipurak od košpica, biće vam potrebno nekoliko cediljki, od krupnijih, ka najsitnijoj. Biće vam potrebno samo dva sastojka:
– 6 kilograma šipka,
– 4 kilograma šećera.
Priprema: Najpre je potrebno da što bolje očistite šipak od crnih petiljki. Nikako nemojte da kuvate džem sa njima, jer džem će imati tamniju boju i biće gorčijeg ukusa. Dakle, dobro operite i očistite šipak.
Džem, se, zapravo prirpema sa sirupom od šipka, pa ima teksturu kao marmelada. Potrebno je prvo kuvati šipurak neko vreme, oko 40 minuta da bi omekšao i da bi se košpice odvojile od mesa voća.
Sledeći korak jeste da šipak sameljete u mašini za mlevenje mesa, onda ćete dobiti gustu smesu i videćete gomilu košpica od kojih treba očistiti smesu za džem od šipka.
Dodajte malo tople vode u šipurak, a onda procedite kroz cediljku prvi put. Sigurno će proći neka košpica kroz cediljku zato je potrebno da ovaj postupak ponovite još nekoliko puta sa sve sitnijom cediljkom.
Kompot od dunja – starinski recept za zimnicu
Nemojte dodavati puno vode, smesa ipak treba da bude gusta. Najbolje je dodavati vrelu vodu jer se košpice tako lakše odvoje od mesa. Kada primetite da nema košpica, onda procedite kroz najsitniju cediljku za brašno. Tada gusti sok samo treba da prolazi, da gotovo ništa ne ostane u cediljki.
Na ovaj proces će vam verovatno proći par sati, te ako ste previše umorni možete ostaviti gusti sok u frižider i nastaviti sa pripremom sutradan.
Naredni korak kada se priprema džem od šipka jeste da sipate sok u veći lonac i stavite da se kuva. Kada provri dodajte 4 kilograma šećera.
Potrebno je da konstantno mešate kako bi se ćešer dobro rasporedio i kako se ne bi ulepio za dno. Znaćete da je džem gotov kada se pojavi bela pena. Njih skinuti sa džema, jer ako ostanu u njemu, džem će se znatno brže kvariti zbog priustva vazduha u tegli.
Slatko od dunja – recept BEZ ŠEĆERA
Džem od šipka prespite u prethodno sterilisane tegle kutlačom. Tegle sterilišete tako što ih najpre operete pa ih stavite mokre da se peku do 90 minuta na temperaturi od 90 stepeni. Nemojte vreli džem dodavati u hladne tegle, jer zbog razlike u temperaturi mogu pući.
Umotajte tegle u ćebe i okrenite ih naopako kako bi se stvorio efekat vakuma. Ostavite ih da se hlade tako čitavu noć. Sutradan odložite tegle u špajz ili na neko tamno i suvo mesto.
Ovako pripremljen džem od šipurka može trajati više od godinu dana, a kad god otvorite teglu držite je u frižideru.
Više ne morate da se mučite: Kako da odvrnete ZAGLAVLJENI poklopac od tegle?
Ako vas zanima video prikaz ovog recepta, pogledajte ovaj video:
Džem od šipurka od gotove smese
Mnoge domaćice nemaju dovoljno vremena (a ni živaca) da se bave kuvanjem šipka, pa zatim čišćenjem od košpica. Dobra vest je da sirup od šipka možete već gotov kupiti na pijaci po vrlo pristupačnim cenama.
Tada je proces pripreme znatno olakšan i dovoljno je samo da prokuvate šipak sa šećerom. Kako se ovaj džem pravi od sirupa, biće sasvim glada, te zapravo predstavlja marmeladu, jer se uopšte ne osećaju komadići voća.
Kompot od kajsija bez konzervansa – Recept i pasterizacija
Dakle, džem od šipka možete napraviti i na znatno lakši način, odnos gotove smese prema šećeru je 2:1. Za pripremu će biti potrebno da odvojite maksimalno sat vremena. A kada pravite džem od šipurka i ceo postupak radite sami, biće vam potreban čitav dan, a da ne govorimo o gomili posuđa koji kasnije treba oprati.
U jednom balonu se nalazi oko 5 litara smese od šipka, što znači da će vam biti potrebno 2,5 kilograma šećera.
Priprema: Stavite smesu od šipka u veći lonac, dodajte šećer i stavite da se kuva na jaču vatru. Kada provri i primetite da je počeo da se zgušnjava počnite sve vreme da ga mešate.
Domaći džem od šljiva u rerni – Provereni recepti
Gustina koju će imati džem od šipka zavisi od vašeg ukusa. Ako volite gušći džem, ostavite ga da se kuva duže. Dok je zagrejan, uvek će se činiti ređi nego što zaista jeste.
Zato vam preporučujemo da odvojite jednu kašiku, dajte joj par minuta da se ohladi, tada ćete videti koja je prava gustina džema. Kada ste dostigli gustinu koju ste želeli, sklonite džem sa rerne.
Prespite ga u prethodno sterilisane tegle, zatvorite sa metalnim poklopcem. Ukloliko primećujete da se na poklopcu nalaze znaci korozije, ili da je poklopac na bilo koji drugi način oštećen, stavite prvo foliju, pa odna zatvorite poklopcem.
Okrenite sve tegle naopako i umotajte ih u ćebe. Ostavite ih tako da se hlade tokom cele noći. Idealna gustina se postiže kada se tegle polako hlade u ćebetu.
Već sutradan možete otvoriti jednu teglu i uživati u džemu od šipurka.
Kako se pravi slatko od KUPINA – Recept koji UVEK uspe
Ovo su dva načina na koji možete pripremiti džem od šipka. Neki tvrde da će uvek biti ukusniji kada se priprema na tradicionalan način, jer za najbolje stvari se treba potruditi. Sa druge strane džem napravljen od smese iz balona je, takođe, izuzetno ukusan.
Ako ste početnik u kuhinji preporučujemo vam da počnete sa lakšom verzijom, pa kada se uvežbate u pripremi džema, tek onda probajte komplikovaniju verziju. U svakom slučaju ovaj džem nije bez razloga jedan od omiljenih na našim prostorima, pa i šire.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)