Znate li šta je MIKROSAN i koliko je on opasan za ORGANIZAM?

Nespavanjem iscrpljujemo organizam i mozak se jednostavno "ugasi"

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Freepik/diana.grytsku

Svima se dogodilo da nekada ne odspavamo kako treba tokom noći.

I da narednog dana budemo potpuno iscrpljeni.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Koliko god mislili da vaš organizam može to da podnese, ovakva vrsta sna ostavlja posledice.

Naučnici širom sveta konstantno ispituju kakvi procesi se odvijaju u našem mozgu kada telu uskratimo san.

Jedna od poslednjih studija je konačno objasnila fenomen takozvanog mikrosna.

Nesvesni trenutak

Bez obzira na to što se trudite da ostanete budni da biste “pregurali dan”, kapci padaju sami, sve do trenutka kada zadremate na nekoliko sekundi, sve dok vas trzaj glave ne “cimne” iz sna. Ovaj fenomen se naziva mikrosan, a za njega je karakterističan trenutan, nesvesni trenutak koji obično traje od delića sekunde, pa do desetak sekundi. Obavezno se završava iznenadnim trzajem glave.

Foto: Freepik/yanalya

Zašto naš mozak upada u periode mikrosna?

Razlog za to je stanje ekstremne iscrpljenosti. Spavanje spada u osnovnu biološku potrebu, a kada nespavanjem iscrpimo organizam, mozak se jednostavno “ugasi”, makar i na nekoliko trenutaka. Mozak je, tokom mikrosna, bukvalno prisiljen da odrema, jer ga periodi u kojima ste telu uskraćivali san toliko iscrpe, da pojedini delovi mozga i neke njegove funkcije moraju nakratko da otkažu.

Foto: Freepik/wayhomestudio

Veća oštećenja

Mozak, u borbi da što duže ostane budan, uglavnom izgubi bitku. Smanjena aktivnost talamusa, dela mozga koji reguliše san je zabeležena u trenucima mikrosna. Putem EEG (elektroencefalogram) je ustanovljeno da čak i kada smo budni, možemo da iskusimo kratke periode takozvanog mikrosna. Njegov nedostatak kompletno utiče na mozak, ali može da se dogodi da određeni delovi mozga pretrpe veća oštećenja.

Foto: Freepik/freepik

Nervne ćelije

Univerzitet u Viskonsinu je 2011. sproveo studiju koja je otrkila da nervne ćelije mozga, kojima je uskraćen san, u jednom trenutku budu potpuno “isključene”. Stručnjaci navode da je poznato da, kada smo pospani, pravimo greške, jer je pažnja podeljena, misli lutaju i postajemo neoprezni.



Izvor: Objektiv.rs, Avaz.ba

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar