Mnogo različitih teorija, istraživanja i studija je objavljeno o kafi, a verovatno niko nije zaista siguran da li je popio previše kafe, i da li je uopšte treba piti.
Da pođemo od najosnovnije stvari – naš organizam se veoma brzo navikava na kofein, i kada ga dobije previše ili premalo, ili ga uopšte ne dobija, pojavljuju se različite reakcije.
Kofein sužava krvne sudove u mozgu, i on se na to navikava.
Međutim, kada ne unesemo kofein, ti sudovi se iznenada šire, i dolazi do glavobolja, koje znaju da budu nesnosne.
“Kofein utiče i na protok energije u mozgu, jer ćelijama blokira glukozu koju one koriste za gorivo. To je, razlog zašto se, kad ujutro pijemo kavu, a ne doručkujemo, osećamo nestabilno, zašto nam se tresu ruke i boli nas glava – jer mozak nije dobio energiju koja mu je potrebna za pravilno funkcioniranje. Mnogi ljudi samo ujutru popiju kavu, što nikako nije preporučljivo”, navodi doktor Vinsent Martin sa koledža Sinsinati.
Po njegovim rečima, idealno bi bilo popiti oko 200 mililitara ili dve šolje kafe dnevno, i nastojati da je ne pijemo posle 17 časova i pre spavanja.
“Ako želite da u potpunosti prekinete da pijete kafu, vašem organizmu će trebati najmanje tri do četiri nedelje da se privikne na ovakvu promenu”, zaključio je Martin.
Komentari (0)