Vlada Bugarske donela je odluku o izmeni i dopuni programa humanitarne pomoći raseljenim licima iz Ukrajine kojima je odobrena privremena zaštita. Pomoć Ukrajincima će se pružati pod diferenciranim uslovima, prema vrsti smeštaja a dugoročni cilj je uključivanje ovih izbeglica u društveni i ekonomski život.
Od početka rata u Ukrajini kroz Bugarsku je prošlo više od 2,2 miliona izbeglica a od februara 2024. godine u zemlji je ostalo njih više 52.000. Većinom se radi o ženama i deci. Bugarska od početka rata ima program humanitarne pomoći po kome Ukrajincima koji su dobili privremenu zaštitu plaća smeštaj u državnim objektima i hotelima. Ilustracije radi, prema podacima Ministarstva finansija, država je tokom 2023. platila 56 miliona leva (28,6 miliona evra) za ukrajinske izbeglice smeštene u hotelima. Od februara ove godine u državnim objektima bilo je smešteno oko 5.600 ljudi, piše Politika.
Državljani Ukrajine koji su dobili privremenu zaštitu u Bugarskoj mogu koristiti socijalnu pomoć pod istim uslovima koji važe i za bugarske državljane. Oni jednom godišnje ostvaruju pravo na jednokratnu pomoć za zdravstvene, obrazovne, komunalne i druge potrebe, saopštili su u Ministarstvu rada i socijalne politike za „Politiku”. Pomenuta jednokratna pomoć se dodeljuje samo ako su ispunjena dva uslova: u slučaju neke preke životne potrebe ili ako izbegla porodica nije u mogućnosti da sama pokrije nepredviđene troškove. Od početka godine ova vrsta pomoći je dodeljena u 142 slučaja. Za 124 državljana Ukrajine dodeljena je mesečna novčana pomoć na koju imaju pravo osobe sa invaliditetom i ona se kreće od 19 do 152 evra mesečno. Interesovanje za korišćenje socijalnih usluga je slabo, smatra se da je glavni razlog za to jezička barijera.
Stranci koji imaju privremenu zaštitu, uključujući naravno i građane Ukrajine, imaju pravo da se prijave na biroima rada i imaju ista prava kao i bugarski državljani. Mogu se uključiti u programe zapošljavanja, pokrenuti sopstveni biznis ili biti upućeni na odgovarajući posao. Državljani Ukrajine rade u svih 28 regiona zemlje. Najviše ih je Burgasu (4.735). Slede Sofija (3.437), Varna (2.806), Plovdiv (1.380) i Dobrič (340). Najviše ih radi u hotelima i restoranima – 6.223 lica, u trgovini – 1.793, i u proizvodnji – 1.569. Bugarska Ukrajincima pruža i zdravstvenu zaštitu, i to deci i odraslima starijim od 63 godine, ali oni kažu da se teško snalaze u lavirintu bugarskog zdravstvenog sistema.
Bombaš samoubica iz Burgasa sahranjen na groblju Hezbolaha
Ostaci tela libansko-francuskog državljanina Muhameda Hasana el Huseinija, optuženog za samoubilački bombaški napad u Bugarskoj, sahranjeni su na Groblju za pale borce Hezbolaha u Libanu. Ostaci njegovog tela su doneti iz Bugarske, gde su prvobitno bili sahranjeni, rekao je jedan libanski zvaničnik. El Huseini je 18. jula 2012. izvršio napad na grupu izraelskih turista na Aerodromu „Burgas” u Bugarskoj, ubivši pet Izraelaca i bugarskog vozača autobusa, a ranivši skoro 40 ljudi,
Komentari (0)