Holivud je 1. aprila, izgubio još jednog velikana – Val Kilmer koji je preminuoposle duge borbe sa rakom grla. Život glumca, koji nam je poznat po ulogama u filmovima poput “Top Gun”, “The Doors” i “Batman zauvek”, nije obeležila samo impresivna filmska karijera, već i borba sa bolešću koja mu je promenila život. Val Kilmer je svoju dijagnozu raka grla doživljavao drugačije od većine ljudi – verovao je da bolest nije fizička stvarnost, već samo “sugestija”, a njegovo lečenje bilo je podeljeno između vere i medicinske nauke.
Vera naspram medicine
Kada mu je 2015. godine dijagnostikovan rak grla, Val Kilmer je isprva odbijao konvencionalno lečenje. Kao posvećeni vernik sajentološke crkve, verovao je da bolest nije nešto što poseduje, već nešto što mu je “sugerisano”. U toj veri, bolest se ne priznaje kao nepobitna činjenica, već kao stanje koje može biti prevaziđeno duhovnim isceljenjem. Kilmer je prvobitno planirao da se leči isključivo uz pomoć molitve i duhovnog savetnika, a ne kroz medicinske tretmane.
– Umesto da kažem da imam rak grla, mi u našoj veri smatramo da je to samo predlog, sugestija, nešto što ne treba prihvatiti kao istinu – rekao je jednom prilikom Val Kilmer.
Međutim, njegova deca, Mercedes i Džek, nisu delila ista uverenja i insistirala su na tome da se podvrgne medicinskom lečenju. Kilmer se, kako je rekao, na kraju odlučio na hemioterapiju, radioterapiju i operaciju samo da ne bi izlagao svoju decu dodatnom strahu.
– Jednostavno nisam želeo da doživim njihov strah, koji je bio dubok – priznao je Val Kilmer u jednom od svojih poslednjih intervjua.
Cena izlečenja
Iako su lekari smatrali da je tretman bio uspešan, posledice su bile trajne. Nakon operacije, Val Kilmer je izgubio sposobnost normalnog govora – zbog traheostome, morao je da koristi elektronski uređaj kako bi komunicirao. Ožiljci od terapija stvorili su mu i teškoće pri gutanju, što je značilo da je dugo vremena bio zavistan od sonde za hranjenje.
– To nije od raka, to je od tretmana – isticao je Kilmer, naglašavajući da je hemioterapija ta koja mu je donela bol, a ne sama bolest.
Uprkos tome, nije se predavao. Nastavio je da glumi, piše i učestvuje u projektima koji su ga inspirisali. Njegov povratak na veliko platno u filmu “Top Gun: Maverik” bio je emotivan trenutak za njegove fanove, jer je kroz ulogu Icemana simbolično pokazao i sopstvenu borbu sa bolešću.
Smrt nije kraj
Jedna od najupečatljivijih izjava Vala Kilmera bila je vezana za njegov pogled na smrt. U njegovoj veri, smrt nije kraj – to je samo prelazak u stanje koje ljudska percepcija ne može da registruje.
– Kada vam neko kaže da imate još četiri meseca života, to je samo ljudski koncept vremena. U božanskoj perspektivi, vreme ne postoji – objasnio je Kilmer.
Ova filozofija mu je omogućila da kroz bolest prolazi bez straha, oslanjajući se na uverenje da njegova duša nikada neće nestati. Iako je dugo negirao da ima rak, kada je konačno progovorio o svojoj bolesti, to je učinio sa neverovatnom smirenošću i prihvatanjem.
Komentari (0)