Danas, nakon četrdeset godina, Srbi ulaze u Vladu Crne Gore, a mnogi kažu i nakon 1945. godine. Sednica Skupštine Crne Gore održaće se danas u 11 časova i na njoj će se razrešiti neki ministri i imenovati novi, a među njima svakako najbrojniji bi trebalo da budu Srbi.
Ovu vest juče je za „Politiku” saopštio pouzdani izvor.
Premijer Milojko Spajić nije bio u mogućnosti da navede imena ministara koji će biti razrešeni i onih koji će kao novajlije zasesti u ministarske fotelje, jer je najavljeno da će mu stranački organi imena svojih kandidata saopštiti noć uoči zasedanja parlamenta, odnosno sinoć. Kako nam je rečeno, premijer će razmotriti predloge i nakon toga obavestiti poslanike, a sednica skupštine trebalo bi da traje tri sata.
Rekonstrukcija Vlade Crne Gore je šansa da u nju budu uključeni i predstavnici Bošnjačke stranke, ali će oni pre toga morati da odluče da li će da budu deo tima Milojka Spajića ili koalicioni partner Demokratske partije socijalista Mila Đukanovića. Parlamentarna većina, koju čine Pokret Evropa sad (PES), Nova srpska demokratija (NSD), Demokrate Crne Gore (Demokrate), Demokratska narodna partija (DNP) i Socijalistička narodna partija (SNP), saglasna je da stranke koje budu u rekonstruisanoj 44. Vladi Crne Gore preispitaju koalicionu saradnju sa vodećom parlamentarnom opozicijom na svim nivoima najkasnije do usvajanja budžeta za 2025. godinu.
Poziv da bude deo rekonstruisane vlade upućen je Bošnjačkoj stranci (BS), ali se od nje zahteva da na lokalnim nivoima raskine koaliciju s DPS-om, najpre u opštini Bijelo Polje.
„U suprotnom, ova parlamentarna većina prekinuće saradnju sa strankama koje tvore vlast s vodećom parlamentarnom opozicijom”, navode oni u zajedničkom saopštenju za javnost.
Rekonstrukcija vlade, ulaskom Nove srpske demokratije i Demokratske narodne partije, predviđena je koalicionim sporazumom potpisanim prilikom formiranja nove skupštinske većine i nove Vlade Crne Gore krajem oktobra prošle godine. Sporazumom je jasno ukazano koji resori treba da pripadnu partijama koje su potpisale taj dokument.
Novoj srpskoj demokratiji, prema koalicionom sporazumu, treba da pripadne Ministarstvo prosvete i resori prostornog planiranja i turizma, a Demokratskoj narodnoj partiji mesto potpredsednika vlade i ministra saobraćaja.
Bošnjačka stranka, ukoliko se otrgne iz političkog višedecenijskog zagrljaja DPS-a, dobiće resor socijalnog staranja, koji se odvaja od postojećeg Ministarstva rada i socijalnog staranja, Ministarstvo dijaspore, koje će se formirati na zahtev BS-a, i možda Ministarstvo za regionalni razvoj, ali je za ovo ministarsko mesto zainteresovano više koalicionih partnera.
Komentari (0)