U septembru se zimnice spremaju u najveće, a zimnica je nezamisliva bez paprike. Od nje se pravi pinđur, ljutenica, ajvar ali i kisele paprike u tegli. Ako volite paprike, ukiseljene su vam sigurno omiljena salata tokom cele zime.
Ova zimnica se priprema prilično lako, tako da ukoliko ste početnik u kuhinji i mislite da bi vam bilo previše komplikovano da pravite ajvar ili neku drugu vrstu zimnicu od paprike, preporučujemo vam da počnete sa kiselim paprikama.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Recept je bez konzervansa, što znači da su ove paprike sasvim zdrave, pune vitamina i hranljivih materija. Da bi se očuvale paprike u tegli, potrebno je da se pasterizuju. Ne brinite, detaljno ćemo vam objasniti čitav proces. Pa da počnemo…
Kisele paprike u tegli – recept
Recept možete prilagođavati sopstvenom ukusu što se tiče sitnica, a osnovnih mera se treba pridržavati. Ove mere su za 7 kilograma neočišćenih paprika, kada ih očistite količina će biti nešto manja. Biće vam potrebni sledeći sastojci:
– 7 kilograma paprika (obično se uzimaju babure),
– 5 litara vode,
– 1, 5 litara sirćeta,
– 250 grama šećera,
– 120 grama soli,
– 1 glavica belog luka,
– veza peršunovog lišća,
– kesica bibera u zrnu.
1) Sterilizacija tegli
Korak koji nikako ne smete da propustite ukoliko želite da vaša zimnica traje i preko godinu dana jeste sterilizacija tegli.
Dobro operite tegle, ali nemojte ih ostaviti da se suše prirodno, već ih stavite u rernu na temperaturi od 90 stepeni. Sterilizacija se obavlja na temperaturi između 50 i 100 stepeni celzijusa. Nemojte prelaziti ovu temperaturu jer tada postoji mogućnost da tegle puknu.
Ostavite mokre tegle u rerni dok se sasvim ne osuše, za šta će biti potrebno oko pola sata. Kada završite sa sterilizacijom, nemojte vaditi tegle iz rerne, već isključite rernu i ostavite tegle u nutra. Paprike treba ubacivati u tople tegle.
Kako se pravi pinđur – Bakin domaći recept
2) Čišćenje paprika
Potrebno je da dobro operete i očistite paprike. Veoma bitno je da izdvojite paprike sa kvarom od onih zdravih. Ako pokvarene paprike završe u tegli, to će uzrokovati kvarenje svih ostalih paprika. Očistite ih od peteljki i košpica. Budite pažljivi jer ispod peteljki se može nalaziti još prljavštine, paprike moraju da budu savršeno oprane.
Ukoliko niste sigurni da li su paprike pokvarene iznutra najbolje je da ih rasečete i naseckate na krupnije komade.
Savetujemo vam da sečete paprike, jer ćete tako moći više njih da ugurate u tegle. Cele kisele paprike u tegli zauzimaju znatno više mesta, pa će vam za njih biti potrebno mnogo više tegli. To da li je paprika isečena ili cela nikako ne utiče na njen ukus.
Kiseli krastavci – Recept bez konzervansa
3) Slaganje kisele paprike u tegli
Kada su tegle sterilne i tople, a paprike očišćene, sledeći korak je da ređate paprike u tegle. Ređajte ih tako da u tegli bude što manje slobodnog prostora. Slobodno ih pritiskajte i nagurajte što jače.
Kada okrenete teglu naopako, paprike ne ispadaju jer pritiskaju jedna drugu. Ako, pak, to ne postignete na vrh tegle stavite plastične pritiskivače.
Ovo se koristi da paprike ne bi isplivale iz tečnosti u kojoj se fermentišu i time pokvarile. Dakle, čitav proces mora da bude savršeno odrađen da bi kisele paprike u tegli bez konzervansa trajale dugo.
Evo video prezentacije ovog recepta:
4) Tečnost za kiseljenje
Kisele paprike u tegli se dalje pripremaju ovako: u šerpu stavite 5 litara vode, jedan i po litar alkoholnog sirćeta, 250 grama šećera, 120 grama soli i kesicu bibera u zrnu. Kuvajte na srednjoj temperaturi do prvog ključanja pa sklonite sa ringle.
Tečnost će u početku biti mutna, dok proključa postaće prozirna. To znači da su se šećer i so istopili.
Ajvar od barenih paprika – Zimnica spremna za 90 minuta!
Prespite kutlačom tečnost u tegle, nemojte štedeti, neophodno je da tegle napunite do samog vrha, odnosno da tečnost prelazi paprike. Paprike ne smeju da vire iz tečnosti, niti da plutaju po njoj.
Primetićete da se u teglama nalaze balončići, to je vazduh iz tečnosti za kiseljenje. Pre zatvaranja, potrebno je da blago protresete tegle, kako bi ti balončići izašli. U tegli ne sme biti ni malo vazduha, jer vazduh dovodi do kvarenja.
Isecite čenove luka na tanke delove, operite peršun. Ubacujte ih sa strane u teglu. Količinu luka i peršuna određujte odokativno, u odnosu na to kolika je tegla.
Nije potrebno da kuvate ili pržite luk, sasvim je u redu da ubacite svež. Kisele paprike u tegli sa lukom, peršunom i biberom će imati posebnu aromu. Zatvorite tegle i dobro ih pričvrstite.
5) Kisele paprike u tegli – pasterizacija
Poslednji korak kada je u pitanju recept za kisele paprike u tegli jeste pasterizacija. Pasterizaciju ne smete da preskačete ako želite da vaša zimnica traje dugo. Ukoliko dobro odradite čitav proces, kisele paprike mogu trajati i preko godinu dana. Biće sveže i čvrste kao i onog dana kada ste ih pripremali.
Domaći kuvani paradajz – recept, najbolje vrste i cene paradajza
Zimnica je uostalom tome i služila ranije kada naši preci nisu imali frižidere. Našli su način da očuvaju povrće i jedu ga i tokom zime tako što su ga kiselili. Pasterizacija je tu završni korak koji će osigurati da se kisele paprike u tegli neće pokvariti.
Uzmite veliki lonac kako bi sve tegle mogle stati u njega. Biće vam potreban stari čaršav ili krpa koju ne koristite. Njih stavite na dno lonca, a preko napunite vodom. Tegle ređajte u mlaku vodu, nikako vrelu, jer će nagle promene temperature uzrokovati pucanje tegli.
Kako biste osigurali tegle možete svaku posebno obmotati krpom, kako se ne bi dodirivale. Voda treba da bude do jednog centimetra od ivice tegli.
Ne treba da čekate da voda proključa, zato nemojte stavljati jaku vatru. Potrebno je da voda struji, primetićete i da tegle blago vibriraju. Proces pasterizacije traje oko pola sata.
Turšija – recept, zimnica bez konzervansa
Kada isključite ringlu, brzo izvadite tegle i tako vrele ih okrenute naopako umotajte u ćebe i ostavite ih preko noći da se ohlade. Kada se tegle okrenu naopako data se stvara efekat vakuma, što kiselim paprikama u tegli omogućava da u tegle ne ulazi vazduh i da samim tim duže traju.
Kada se tegle ohlade odložite ih na tamno i suvo mesto, najbolje u špajz. Kada otvorite teglu, paprike držite u frižideru kako se ne bi pokvarile.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)