Odličan start “Delfina”: U prvoj utakmici na Evropskom prvenstvu potopljeni Rusi!

Dobro je krenuo pohod na petu uzastopnu titulu

Vaterpolisti Srbije
Tanjug/Jaroslav Pap

Vaterpolisti Srbije pobedom protiv Rusije su započeli Evropsko prvenstvom u Budimpešti.

Aktuelni šampion Evrope su bili apsolutni favorit za pobedu u ovom meču, kao i za osvajanje Grupe B, u kojoj se još nalaze Rumunija i Holandija.

Rusija je bila pristojan rival, kao što se i očekivalo, ali nije imala snage da iznenadi šampiona Evrope.

Sve je počelo kao prema planu za izabranike Dejan Savića, koji su vrlo lako došli do prednosti od 3:0.

Prlainović, Filipović i Mandić bili su izuzetno precizni, a nekoliko dobrih odbrana zabeležio je Branislav Mitrović.

Rusi su pokazali ozbiljnost krajem prve, to jest početkom druge deonice, pa su postigli dva gola u nizu, ali im je napad brzo bio odbijen. Prlainović je nastavio da briljira, dok je doprinos u tim trenucima dao i Mandić, pa se na poluvreme otišlo sa 7:4.

“Zbornaja” se nije predavala ni početkom treće četvrtine. Opet su napravili seriju od 2:0, a ovoga puta postigli i gol više i izjednačili na 7:7 preko sjajnog i raspoloženog Merkulova.

Seriju protivnika prekinuo je Aleksić, a onda za kraj treće četvrtine i povratak na +2 pogodio je Jakšić.

“Delfini” nisu najbolje igrali u trećoj četvrtini, ali su uspeli da sačuvaju rezultat. Selektor Dejan Savić nije bio zadovoljan, ali je znao da je potrebno jedno “buđenje” kako bi se osigurala pobeda, a to se i desilo u poslednjoj četvrtini.

Prlainović je uspeo da postigne još jedan gol, pre nego što je dobio treće isključenje, a na gol Kiseleva usledio je drugi našeg kapitena Filipovića za 12:9 na nešto više od dva minuta do kraja meča, od čega Rusija nije uspela da se oporavi.

U drugom kolu grupne faze, u četvrtak, Srbija igra protiv Rumunije od 13 časova, dok se Rusija i Holandija sastaju od 14.30

U prvom meču grupe Holandija je šokirala Rumuniju i pobedila je, posle preokreta, sa 9:8.

“Delfinima” je ovo bio prvi zvanični meč posle plasmana u četvrtfinale Svetske lige pobedama nad Hrvatskom (15:11) i Holandijom (12:7).

8. minut – POBEDA SRBIJE! Dobar star Srbije na početku Evropksog prvenstva, svakako da ima prostora za napredak, ali je najbitnije da je srušena najteža prepreka u grupi, Rusi. Sledi dan pauze, pa utakmca protiv Rumunije.

8. minut – Neuspešan napad naših, traži Rus tajm-aut. Čini se da držimo stvar u svojim rukama.

7. minut – Izdigao se Mandić, čini se, do kolena iz vode, opalio “bombu”, ali Fedotov je na pravom mestu. Selektor Srbije je zatražio tajm-aut

6. minut – Sava Ranđelović biva isključen, drugi put na utakmici, ali Rusi su neorganizovani.

6. minut – Pijetlović je doneo igrača više Srbiji, a Filipović ponovo tri gola prednosti 12:9

5. minut – Lisunov dobija sjajnu loptu i pretvara je u gol. 11:9

5. minut – Faul Rusa pri povratku u odbranu, igrač više za naše, a Ćuk sjajno sa krila matira Fedotova. “Odlepili” su se malo naš 11:8

4. minut – Prlainović! “Bomba” majstora! Kada nema ideje u napadu, zna se ko preuzima odgovornost i pogađa 10:8!

3. minut – Prvi gol u četvrtini delo je Harkova, koji vraća utakmicu u neizvesnost. Iskoristili su igrača više i sada je 9:8

2. minut – Igrač više za Srbiju, izigrali su kompletnu odbranu Rusa napi, ali Stefan Mitrović šutira pravo u Fedotova i ne koristi ovu dobru šansu.

1. minut – 4:0 za Ruse u sprintu za loptu. Mitrović pokazuje zašto je jedan od najboljih golmana na svetu, propao je prvi napad Rusa

4/4

8. minut – Kraj 3. četvrtine, koja pripada Rusima 3:2, ali je najbitnije da vodimo 9:7

7. minut – Po jedan neuspešan napad na obe strane, a naša odbrana je nakon tajm-auta Savića na pravom nivou. Ipak u napadu Đedović puca pravo u Fedotova.

6. minut – Lepo kažu “iz odbrane sve proističe”, sjajan napad naših, Ćuk prelepom asistncijom upošljava Jakšića, a ovaj postiže gol za 9:7

5. minut – Kada je odbrana na nivou, nema zime. Ostavili su Ruse daleko od gola, a Mitrović nije imao problema sa šutem iz velike daljine!

4. minut – Imali su Rusi priliku da povedu prvi put na meču, ali lob Merkulova nije prošao. Sjajan dribling Aleksića, na drugoj strani i prekida se ova serija Rusa! 8:7

4. minut – Ponovo loš napad Srbije, Aleksić je šutirao iz daljine, ali nije bilo opasnosti po gol Rusa

3. minut – Nastavlja se serija loših napada Srbije, pokušao je Ćuk, ali prelako za Fedotova. Malo se uvukla nervoza, čini se, u naše redove. Treći napad Rusa, treće isključenje! Merkulov nerešiva enigma za odbranu Srbije, nerešeno je! Tajm-aut Savića

2. minut – Ne koriste momci Dejana Savića prvi napad, a drugi napad za redom Rusi imaju igrača više. Počinje da funkconiše napad Rusa, smanjuju na samo gol zaostatka. 7:6

1. minut – Krenuli su nešto pre naši u trki za prvim napadom, stoga lopta ide Rusma, a odmah je isključen Prlainović, što koristi Igor Bičkov, svojim drugim golom na meču.

3/4

8. minut – Lisunov gubi borbu sa Savom Ranđelovićem, ostaje 7:4 na kraju prvog poluvremena!

8. minut – Trgli su se malo naši reprezentativci, nakon dva gola Rusa. Stegnuta je odbrana, a Ćuk povećava prednost 7:4

7. minut – Doneo je Prlainović najpre igrača više Srbiji, a zatim je i “odlepio” na plus dva. Raspoložen je Prlainović, što je ohrabrujuće!

7. minut – Nisu dobro organizovali napad sa igračem više, a Merkulov kažnjava loše napade Srbije, na gol su zaostatka!

6. minut – Nekoliko bezuspešnih napada na obe strane. Ali to prekida Bičkov projektilom sa 7 metara, smanjuje prednost Srbije 5:3

5. minut – Pomalo traljav napad “delfina”, lopta nije stigla do Mandića koji je plivao “kontru”, ali odbrana Srbije je na svom mestu i ne dozvoljavaju Rusima bilo kakvu pretnju!

4. minut – Uvukla se nervoza u redove Rusije, kada ne prođu preko centra, nemaju drugu ideju za napad

3. minut – Ukradena lopta Srbije, pa polu-kontra. Prlainović je “otresao” Merkulova i matirao golmana. 5:2

3. minut – Presnažan je centar Rusa Merkulov, ali Mitrović je kao hobotnica! Odbrana Srbije, za sada, funkcioniše fantastično! Mandić je ponovo šutirao, ali ovoga puta sa manje uspeha, sotaje rezultat 4:2

2. minut – Isključenje za Kiseljeva, igrač više, što znalski koristi Mandić svojim drugim golom na meču! 4:2

1. minut – Ponovo Rusi brži, a odmah zatim iznuđuju i isključenje, koje koristi Nagajev 3:2

2/4

8. minut – Prvi gol za Ruse, smanjeno vođstvo Srbije na 3:1. Izuzetan pogodak Danila Merkulova. Iz mnogo boljih pozicija Rusi nisu uspevali da pogode, ali sada jeste Merkulov. Kraj prve četvrtine!

7. minut – Ponovo sjajna odbrana Srbije, ukrao je loptu Mitrović, ali su je “delfini” ubrzo izgubili.

6. minut – Mitrović je bio isključen, ali ponovo sjajna reakcija odbrane, izblokiran je šut Rusa, u nastavku napada Rusi upućuju šut, ali Mitrović je sjajan! Kontru Srbije na idealan način završava Andrija Prlainović 3:0

4. minut – Dušan Mandić sjajno! Strpljiv napad napih, a pad Rusa u bloku korist as Pro-Reka! 2:0

4. minut – Prvo isključenje i za našu reprezentaciju, ali šut sa krila nije prošao, kao ni centar Rusa sa 2 metra. Odlična reakcija Mitrovića, odbranila se Srbija!

3. minut – Pijetlović sjajno uplivava, Rusi nisu imali kud i napravili peterac. Siguran je Filipović! Prvi gol na Evropskom prvenstvu! 1:0

2. minut – Nisu ni naši vaterpolisti iskoristili prvi, napad, ali brzo osvajaju loptu. Prvo isključenje na meču, igrača više ne uspevaju da realizuju “delfini”, sjajna odbrana Fedotova.

1. minut – Krenula je utakmica, brži su bili Rusi u borbi za loptu, ali ne koriste prvi napad.