Novinar agencije SDNA Sotiris Vetakis objavio je neverovatnu košarkašku vest.
Naime, uoči sastanka akcionara Evrolige, koji je na programu u sredu, on piše da bi “rat” između Evrolige i FIBA konačno mogao da bude okončan.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
NBA liga je ponudila pomoć, uslovila je FIBA i Evroligu da moraju da sarađuju, a sve pod velom interesa da se dodatno podigne nivo igre među obručima u Evropi.
Šta se tu zapravo događa? Kalendar Evrolige i Fibe morao da bude usklađen te bi tako i klubovi iz elitnog takmičenje mogli da daju igrače za reprezentativne prozore. A koliko je NBA lige ozbiljna svedoči i to što je na dosadašnjim pregovorima sa Fibom i Evroligom prisustvovao ni manje ni više nego drugi čovek američkog prvenstva Mark Tejtum, zamenik komesara Adama Silvera.
NBA liga je 2021. godine ušla i u afričku košarku, u saradnji sa Fibom osnovala BAL (Košarkašku ligu Afrike), kojoj su sponzori kompanije poput Pepsija, Najkija i njenog brenda Er Džordan. Evropa je naravno mnogo atraktivnije tle. Zato je NBA spremna da uloži i novac i znanje, ali samo ako se Fiba i Evroliga pomire. Prvi uslov je: nema dogovora ako se istog dana igraju utakmice reprezentacije i klubova.
Drugi je: otvorenija Evroliga. Ne bi trebalo da bude zatvorena, više mesta bi trebalo da dobiju timovi koji nemaju dugoročne ugovore. To bi povuklo i druge reforme. Evrokup će se, već je to nagovešteno, spojiti sa Ligom šampiona i organizovaće je Fiba, ne Evroliga. Evroliga će pak biti proširena. Konačan cilj je do 24 kluba što bi garantovalo 46 utakmica.
Veći značaj bi dobio i Evrokup, koji sada Evroligi daje samo šampiona, eventualno i finalistu. Ubuduće bi taj broj mogao da narrate na čak šest klubova! Time bi veći značaj dobila i nacionalna prvenstva, jer bi se preko njih dolazilo do Evrokupa.
Kompletan projekat bi mogao da bude najavljen već na sutrašnjem sastanku u Barseloni kada bi i i Đordi Bertomeu trebalo da postane bivši.
No, sačekajmo i videćemo šta će se dogoditi ove srede.
Bonus video:







Komentari (0)