Rumunsko ratno vazduhoplovstvo prvi put je oborilo bespilotnu letelicu avionom F-16, nakon što je dron više od sat vremena leteo kroz vazdušni prostor Rumunije. Reč je o jednoj od letelica koja je, prema dosadašnjim podacima, prodrla najdublje na teritoriju te zemlje.
Prema navodima rumunskih medija, dron je ušao u rumunski vazdušni prostor u blizini Suline, a tokom leta prešao je preko više okruga. Stanovnici tih područja, kao i susednih regiona, dobili su upozorenja putem sistema RO-Alert.
Vojni analitičar i penzionisani komandor Sandu Valentin Matei izjavio je da obaranje bespilotne letelice predstavlja važan trenutak za rumunske oružane snage.
– Ovo je značajan događaj za kredibilitet vojnih sposobnosti Rumunije – rekao je Matei, za Digi24.
On je naveo da je letelica, iako je otkrivena oko 20 kilometara istočno od Suline, provela približno sat i 20 minuta u rumunskom vazdušnom prostoru pre nego što je oborena u okrugu Buzau.
Ministar odbrane čestitao pilotima
Vršilac dužnosti ministra odbrane Rumunije Radu Miruca čestitao je pripadnicima rumunskih oružanih snaga koji su učestvovali u akciji presretanja i uništavanja drona.
Prema njegovim rečima, nakon što su sistemi Ministarstva odbrane registrovali cilj, odmah su aktivirane procedure za reagovanje, a u vazduh su podignuti i rumunski i saveznički avioni.
– Jedan od rumunskih aviona F-16 uspešno je presreo i uništio bespilotnu letelicu – saopštio je Miruca.
On je ocenio da ulaganja u odbranu predstavljaju ulaganja u bezbednost građana i poručio da će Rumunija nastaviti da jača svoje odbrambene kapacitete i ispunjava obaveze u okviru NATO-a.
Dron pao na njivu, nema povređenih
Prefekt okruga Buzau Leonard Dimijan izjavio je da se oborena letelica srušila na nenaseljeno poljoprivredno zemljište između mesta Padina i Pogoanele.
– Za sada nema informacija o povređenima niti o materijalnoj šteti – rekao je Dimijan.
Nadležne službe obezbedile su mesto pada letelice, dok istraga o incidentu i poreklu drona i dalje traje.
BONUS VIDEO:







Komentari (0)