Sedenje je opasno koliko i stajanje: Kako nastaju proširene vene i kako da sprečite njihovu pojavu?

Oni koji sede osam sati dnevno su ugroženi koliko i oni koji stoje

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Studio Frank / ImageSource / Profimedia

Proširene vene mogu da predstavljaju veliki problem, naročito kada zađemo u određene godine.

Osim što vizuelno nisu naročito prijatne, umeju nesnosno da bole.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Prema rečima doktora Marka Vajtlija, mnogi žive u zabludi da će im vene na nogama biti zdrave ukoliko sede, te da se one šire samo onda kada mnogo stojimo u toku dana. Oni koji sede oko osam sati dnevno, takođe imaju razloga da budu zabrinuti.

On je rekao da višečasovno sedenje, koje se danas podrazumeva kad je veliki broj poslova u pitanu, može posebno negativno da utiče na zdravlje naših vena.

– Sedenje po više sati umanjuje aktivnost nožnih mišića i utiče na protok krvi u venama nogu. Krv se tako usporava, postaje kiselija, a može čak doći i do stvaranja ugrušaka. Povećana kiselost krvi, koja nastaje usled venskog zastoja, izaziva zapaljenje i nelagodu u donjem delu nogu – objašnjava profesor, i dodaje da ukoliko se ovo stanje ne leči, mogu se pojaviti otoci na nogama i promena boje. Zatim nastavlja:

Foto: PORNCHAI SODA / Alamy / Alamy / Profimedia

– Kada zapaljenje izazove crvenilo na koži i svrab, kaže on, to se zove venski ekcem. Ako koža postane braonkasta, to se naziva hemosiderin, a ukoliko tkivo postane tvrdo, ističe, to se naziva lipodermatoskleroza.

Foto: ZEPHYR / Sciencephoto / Profimedia

– Većina ljudi je svesna da smanjena fizička aktivnost može da dovede do stvaranja krvnih ugrušaka u venama. Osećaj poput grčeva u nogama ili to da je koža topla na dodir preko odeće koju nose, česti su simptomi. Međutim, stvaranje ugrušaka ne mora da pokaže nikakve simptome – navodi Vajtli.

On kaže da se površinska tromboza lako dijagnostifikuje, jer su tvrde i crvene izbočine koje nastaju kao posledica, lako uočljive. Međutim, doktor kaže da je tromboza dubokih vena još opasnija.

Foto: Ken Hurst / Alamy / Profimedia

– Svrab i oticanje donjeg dela noge, prvi su simptomi u velikom broju slučajeva tromboze dubokih vena. Oni se pogoršavaju kada pomerate nogu u zglobu. Međutim, ponekad je otok veoma mali, a ponekad neka nikakvih vidljivih znakova. Ukoliko ste zabrinuti da možda imate ovaj zdravstveni problem, treba da odete na pregled jer nelečena tromboza dubokih vena može da dovede do ozbiljnih komplikacija, poput plućne embolije – kaže doktor.

On zatim objašnjava kako se tromboza može sprečiti.

Foto: Shutterstock

– Možda zvuči prosto, ali podizanje nogu je veoma delotvorno u poboljšanju protoka krvi. Kada podignete nogu dok sedite, ublažavate pritisak u nogama i sprečiavate pojavu krvnih ugrušaka i proširenih vena. Pored toga, i neke veoma jednostavne vežbe mogu da pomognu. Svakih pola sata ustanite i vežbajte listove tako što ćete se iznova peti na prste u trajanju od 60 sekundi.

Doktor zaključuje da je fizička aktivnost presudna kod sprečavanja ovog problematičnog stanja.

BONUS VIDEO:



Izvor: Objektiv.rs, Blicžena

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar