Otkriveno koliko je novca Kokeza zaradio preko carine: Novac odmah prenosili u jednu prestonicu u blizini

Iz Crne Gore ide i kokain i sintetičke droge

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: STARSPORT/Pedja Milosavljevic

Slaviša Kokeza, predsednik Fudbalskog saveza Srbije i deo Uprave carina nalaze se pod lupom nadležnih organa zbog sumnje da su četiri godine unazad švercovali cigarete iz Crne Gore i time ostvarili enormni profit koji se meri čak u stotinama miliona evra.

Prema nekim računicama, i do 640 miliona evra. Novac je odmah iznošen van zemlje i to u jednu banku u Rimu.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Preko Dunava

Zarada na jednom šleperu bila je čak 220.000 evra, a upućeni kažu da su išla i dva, tri šlepera dnevno. Čak i da je išao samo jedan šleper dnevno, na godišnjem nivou to je 80.300.000 evra. Kad se tome doda da je ova šema funkcionisala čak četiri godine, dođe se od sume, i to minimalne, od čak 321.200.000 evra. Ipak, upućeni kažu da je dnevno prolazilo i po dva-tri šlepera, pa se dolazi i do računice od neverovatnih 640 miliona!

– Zarada na svakom šleperu prošvercovanih cigareta bila je tačno 220.000 evra. Cigarete marke “marbl” i “ašima” su zvanično kupovane u Crnoj Gori po ceni od 80.000 evra po šleperu, a potom su uvezene u Srbiju, gde bi se menjala carinska dokumentacija. Taj tovar bi zatim odlazio put Rumunije, gde su prodavane ilegalno ugovorenim kupcima po ceni od čak 300.000 evra – piše nedeljnik Ekspres.

Cigarete su, piše ovaj nedeljnik, švercovane rečnim putem preko Dunava, ali i drumskim saobraćajem preko graničnog prelaza Vatin, i to preko carinarnice Vršac. Svaka karika u ovom lancu imala je precizno određenu ulogu. Tu je, kako navode, beogradski ugostitelj (vlasnik čuvene kafane na Voždovcu, ranije držao kazina u Rumuniji), koji je preko svojih veza u rumunskom podzemlju obezbedio vezu s tom zemljom, gde su i završavale švercovane cigarete.

Podsetimo, Kokeza se sumnjiči za učešće u velikoj pljački na carini i to preko svojih ljudi iz FFS, odnosno FSB. Konkretno, sumnja se da je jedan od njegovih saučesnika u ovom poslu bio Željko Popović, potpredsednik Fudbalskog saveza Beograda, a koji je bio na čelu Carinarnice Beograd. Zanimljivo je da je nedavno smenjen i direktor Uprave carina Miloš Tomić.

Razrađene šeme

U Srbiji šverc cigareta nije nikakva novost, stari šverceri su sad savetnici kod novih, a koriste se šeme od pre 20, 30 godina, kaže u razgovoru za Kurir Marko Nicović, nekadašnji direktor beogradske policije.

– Sigurno se radi o stotinama miliona evra. Možda još važnije pitanje, da li su u tim šleperima bile samo cigarete. Iz Crne Gore ide i kokain i sintetičke droge – ističe Nicović.

Prema rečima kriminologa Dobrivoja Radovanovića, ovo je klasičan oblik organizovanog kriminala, važećeg za Srbiju, još iz devedesetih:

– Danas se otkrivaju ulasci velikog broja kamiona, ili drugih transportnih sredstava, nisam siguran da li su korišćeni i avioni, švercovane robe. Zarade su stravične, jer je velika razlika u ceni kad se kupuje na veliko, od proizvođača, od one u maloprodaji. Kad vi još preskočite carinu, što je inače najveća dažbina na tu vrstu robe, vi ste onda napravili veliku zaradu sebi i svojim kompanjonima. Država trpi velike štete zbog toga.

Slaviša Kokeza u PARANOJI bežao od svakog telefona: Prisluškivali ga dok se sastajao sa ovim ministrom?

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (3)

  1. Kakav kriminal za nas obicne smrtnike i postene ljude ! Boze sacuvaj od ludosti i love ! Ćorka sine i drzavi sve sto je oduzeto.

    Odgovori
  2. Au, brate, sta radi lik. I uz to prvi covek FSS. Nadam se da ce mu oduzeti svu imovinu, blizoj porodici takodje, a on vise nikada da ne izadje iz zatvora. Ovo je klasicna hobotnica za koji je italijanska mafija malo dete.

    Odgovori

Ostavite komentar