OBJEKTIV ISTRAŽUJE

Oprez kada kupujete MESO: Stiže nam OTPAD iz uvoza, evo kako da se zaštitite

Saobraćajni inženjer nam otkriva zakulisne radnje uvoznika

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Shuttertstock

Prema procenama stučnjaka, dve trećine sirovina u srpskoj mesnoj industriji čini uvozno meso, koje u našu zemlju u najvećoj meri dolazi iz Evropske unije. U pitanju je meso svih vrsta domaćih životinja, koje svakodnevno kupujemo u marketima u svežem i suvom obliku, a kako za Objektiv navodi saobraćajni inženjer i vlasnica agencije za zastupanje u osiguranju Dajana Petić Šobot, građani Srbije bi morali da otvore četvore oči kada ga nabavljaju.

Ne nasedajte na “brze” kredite: Beskamatni zajam može skupo da vas košta, evo u čemu je caka

Naime, ovaj stručnjak, s petnaestogodišnjim iskustvom u oblasti osiguranja robe u transportu, za naš list otkriva u kakvom se haosu našla kad je pre izvesnog vremena od svog klijenta dobila zadatak da osigura mesni otpad koji je trebalo da bude uvezen iz Holandije u Srbiju.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

U EU otpad, u Srbiji ima vrednost

Kako ističe Petić Šobot, prevoznik je od nje tražio da osigura robu ukoliko dođe do prevrtanja ili uništenja prilikom transporta, a kako bi ona zajedno sa osiguravajućom kućom odredila cenu tog osiguranja i preuzimanje rizika, zatražila je fakturu.

Foto: Shutterstock

– Odmah mi je bilo jasno da je u pitanju vrlo specifičan i rizičan posao, jer je na fakturi pisalo da ne postoji vrednost robe, dok je na engleskom jeziku jasno pisalo: otpadno meso. Budući da sam radila diplomski rad na temu kvaliteta robe koja se prevozi, shvatila sam da tek sada imamo troškove uništenja, oštećenja i skladištenja, što je veoma skupo. Svaka roba ima određenu vrednost, koju osiguravajuća kuća mora da plati ukoliko dođe do oštećenja u transportu. Mi smo uzeli tržišnu vrednost robe sa područja Srbije, odnosno vrednost mesa prve klase za slučaj stvarne štete, i na taj način osigurali vlasniku robe polisu Karga i polisu CMR, kako bi zaštitili svog prevoznika koji se bavi isključivo prevozom robe i stvari. U EU ovo meso nije imalo nikakvu vrednost, a kod nas jeste, i to je ono što je tragično – kaže naša sagovornica.

Od tada manje jedem meso

Kako dalje navodi, meso koje je bilo otpadno kod nas je imalo tržišnu vrednost, bilo je osigurano i uredno je došlo u Srbiju, a potom se dalje plasiralo na naše tržište.

– Moja sumnja je da ljudi iz industrije nisu ni platili ovaj mesni otpad, već samo prevoz robe, a možda su dobili neki novac jer su sklonili njihov otpad. U to se ne mešam! Kao roditelja dvoje dece, ovo me je uplašilo. Od tog momenta, verujte, manje jedem meso i nabavljam ga isključivo kod malih proizvođača. Volim Srbiju i zbog toga apelujem na građane, koji nisu imali uvid u ovo što sam ja lično doživela, da razmisle dobro pre nego što kupe meso. Da kupuju domaće i da tako pomognemo našoj privredi – kaže Petić Šobot.

Foto: Shuttertstock

Kako za Objektiv navodi izvor iz jedne velike srpske industrije mesa, u našu zemlju u šleperima svakodnevno dolazi mašinski otkošteno pileće meso ili, kako ga mesari skraćeno zovu – MEM.

Daju nam i za džabe, samo da ga nosimo

– Kada oni u EU uzmu za svoje građane pileća prsa i batake, ostali pileći otpad, kao što su kosti, tetive i žile, odlazi u mašinu, koja potom sve to melje. Sve ono što oni neće, šalje se nama, a potom naše industrije mesa od toga prave polutrajne proizvode – kaže naš sagovornik.

Član Nacionalnog tima za preporod sela Srbije Branislav Gulan za Objektiv navodi da nije tajna da u našu zemlju dolazi meso iz mesnih rezervi EU i da je ono jeftino.

Foto: Shuttertstock

– Oni toga imaju koliko hoćete i često nam ga daju po ceni od jednog evra, ili možda čak i džaba, samo da ga se otarase. Takav im je zakon, nakon šest meseci mesne rezerve se tamo prazne, bez obzira na to da li je to meso ispravno – kaže Gulan.

On je istakao da je, prema podacima Privredne komore Srbije, za devet meseci prošle godine uvezeno oko 16.000 tona svinjskog mesa.

– Pre dve decenije smo izvozili svinjsko meso i dobijali godišnje oko 762 miliona dolara. Dakle, od izvoznika smo postali uvoznici. Cena kilograma žive vage svinja je ispod svakog cenovnog nivoa, kreće se oko 135 dinara. Zato FAO upozorava Srbiju da će uskoro od nekadašnjeg izvoznika mesa postati zavisna od njegovog uvoza. Reforma agrarne politike kroz akciju treba da doprinese rastu konkurentnosti porodičnih komercijalnih gazdinstava – navodi Gulan.

Piše: Ekipa Objektiva

Ovu i ostale zanimljive teme pročitajte u štampanom izdanju Objektiva.

Foto: Objektiv.rs

 

Izvor:

Komentari (1)

  1. Lepo što se obelodanilo da se kupuje meso iz Eu kome je prošao rok?Ali vest je mepotpuna.Ko kupuje i distribuira takvo meso?Kada bi to objavili bilo bi novinarskije.Kolega Gulan o tome piše u Tabloidu,ali vi i objektiivu ne.

    Odgovori

Ostavite komentar