Nekada mislite da ste našli osobu za ceo život, koja vam odgovara po svim parametrima, a onda se razočarate.
Istraživanje Instituta Gotman pokazalo je da je način na koji rešavamo naše neizbežne sukobe glavni pokazatelj dugovečnosti odnosa.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Ali bitno je i odabrati partnera koji će zajedno sa nama raditi na tom odnosu, kako bi veza bila duga i uspešna.
Postoji pet glavnih kvaliteta koje treba da tražite kod partnera, a to su osobine koje pomažu da budete sigurni da ćete moći zajedno da prebrodite teške trenutke i da se, pritom, još više zbližite.
1. Sposobnost empatije
Empatija je sposobnost da se stavite u kožu druge osobe i zamislite kako se ona oseća (što može potpuno da se razlikuje od onoga kako stvarno vidite i osećate stvari). Kako bismo se razumeli bez empatije? Bez sposobnosti empatije, saosećajan, ljubazan i pažljiv odnos prema vama verovatno neće biti prioritet vašem partneru.

2. Humor
Kad su stvari napete, humor je nešto što može da smiri loše strasti i da težak trenutak pretvori u nešto bolji. Iako humor nije rešenje za svaku svađu i problem, on definitivno zbližava ljude, a i pomaže nam da imamo pravu perspektivu – jer ako možemo nečemu da se smejemo, onda to nije baš tako strašno, zar ne?
3. Spremnost komuniciranja
To se najviše odnosi na spremnost da se razgovor nastavi kad dođe do teških trenutaka. Dvoje ljudi koji se vole i koji su motivisani da ostanu zajedno mogu da razreše skoro sve sukobe. Međutim, za rešavanje sukoba potrebno je vreme, strpljenje i vešta komunikacija. Partneri moraju da pronađu zajednički jezik ili smireno da prihvate da oko nekog pitanja nisu saglasni.

4. Razumevanje emocija
Prilikom svađe emocije su u prvom planu. One su čvrsto ukorenjene u našim mozgovima na isti način. Bez obzira na sve, emocije su nešto što je jače od nas. Bez razumevanja osećaja, vaš partner vas neće razumeti i možda će vas kritikovati zbog toga. Želimo nekoga ko neće shvatati naša raspoloženja previše lično i nekoga koga će umesto burne reakcije zanimati šta nas zaista muči. Želimo nekoga ko može da nas sasluša i razume.
5. Razumevanje važnosti postavljanja osnovnih pravila
Uglavnom na početku veze sve je savršeno lako. Ali ubrzo počnu da se javljaju razlike i nesuglasice. Pre pojave sukoba, nije loše razgovarati o uspostavljanju niza osnovnih pravila za argumente. Cilj je da naučimo određene načine na koje možemo pomoći jedno drugome u raspravi, na primer da se dogovorite da ćete razgovarati mirnim glasom umesto vikanja.
U postavljanju osnovnih pravila, treba predvideti sukobe i svađe i uvežbati kako kontrolisati moguću štetu. To radite pre rasprave, jer kada dođe do rasprave to već nema poentu, jer nas tada obuzmu emocije i ne razmišljamo racionalno.
Komentari (0)