Iran uništio kritično važan američki avion vredan 300 miliona dolara (FOTO)

E-3 Sentri, opremljen rotirajućim radarskim sistemom, koristi se za otkrivanje pretnji na velikim udaljenostima i koordinaciju borbenih operacija, čime obezbeđuje značajnu taktičku prednost

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Printscreen X/Fahadnaimb

U iranskom raketnom napadu na vazduhoplovnu bazu Princ Sultan u Saudijskoj Arabiji, koju koriste i Sjedinjene Američke Države, oštećeno je više vojnih letelica, a uništen je i avion za rano upozoravanje i kontrolu tipa E-3 Sentri, vredan oko 300 miliona dolara, izjavio je neimenovani izvor upućen u slučaj.

Nepotvrđene fotografije, kako prenosi Bloomberg, ukazuju da je rep aviona potpuno otkinut, čime je letelica postala neupotrebljiva za dalju upotrebu.

E-3 Sentri, opremljen rotirajućim radarskim sistemom, koristi se za otkrivanje pretnji na velikim udaljenostima i koordinaciju borbenih operacija, čime obezbeđuje značajnu taktičku prednost.

Iako američke snage raspolažu sa više od 60 ovakvih aviona i mogu da nadoknade gubitak, njegovo uništenje predstavlja ozbiljan udarac, ocenjuju analitičari.

– To je velika stvar. To pokazuje da su veliki avioni ranjivi na zemlji i da im je potrebna aktivna zaštita. To je teško obezbediti u svakom trenutku, ponekad zaštita zakaže – izjavio je bivši oficir Kraljevskog australijskog ratnog vazduhoplovstva Piter Lajton.

Izvor: Bloomberg

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar