Osobe koje kasno odlaze u krevet imaju razloga da brinu: Nedostatak sna izaziva ozbiljne poremećaje

Mozak i telo tokom spavanja obnavljaju resurse i rade na emocionalnoj regulaciji

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Pexels/Olly

Studija koja je nedavno objavljena u specijalizovanom magazinu koji se bavi psihologijom, otkrila je, da kasniji odlazak na spavanje povećava verovatnoću za pojavu anksioznosti i depresije.

Istraživači su proučavali zdrave odrasle osobe i otkrili, da su učesnici koji su bili lišeni sna, prijavljivali viši nivo anksioznosti, depresivnih simptoma i opšteg stresa, u poređenju sa onima koji su se pridržavali normalnog rasporeda spavanja.

Ovi rezultati podržavaju tezu da čak i u odsustvu postojećih mentalnih poremećaja, nedostatak sna može negativno uticati na emocionalnu dobrobit.

Nedostatak sna je već duže vreme povezan sa nizom mentalnih i fizičkih problema. Istraživanja pokazuju da hronična nesanica može dovesti do povećane osetljivosti na stres i smanjene sposobnosti upravljanja emocijama. S obzirom na to da mozak i telo tokom spavanja obnavljaju resurse i rade na emocionalnoj regulaciji, nedostatak sna može poremetiti ovaj proces.

Takođe, istraživanja sugerišu da kvalitetan san ne samo da pomaže u prevenciji mentalnih poremećaja, već može biti i ključni faktor u njihovom lečenju. Postoje dokazi koji ukazuju na to da poboljšanje režima spavanja može doprineti smanjenju simptoma depresije i anksioznosti, čime se poboljšava opšte emocionalno stanje.

Sa porastom stresa i ubrzanog načina života, problem nesanice postaje sve češći, a mnogi ljudi zanemaruju značaj kvalitetnog sna za mentalno zdravlje.

 

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar