Jednostavna navika koja povećava nivo serotonina: Ne košta ništa, a ima ključnu ulogu u balansu hormona

Stručnjaci preporučuju i dnevne šetnje i vežbanje na otvorenom

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Unsplash/Federico Vecchi

Naše telo oslanja se na prirodne signale iz okoline kako bi regulisalo ključne funkcije, uključujući san, energiju i raspoloženje. Jedna od tih navika može igrati ključnu ulogu u balansiranju hormona, poboljšanju sna i jačanju imuniteta – izlaganje jutarnjem svetlu.

Kako navodi dr Mark Hajman, izlaganje prirodnom svetlu odmah nakon buđenja jedan je od najjednostavnijih i najpristupačnijih načina za poboljšanje zdravlja.

– Već pet do deset minuta jutarnjeg sunčevog svetla tokom vedrih dana može doneti velike koristi, dok tokom oblačnih dana preporučuje da se vreme produži na deset do 20 minuta, a potpuno tmurnim danima do pola sata – objasnio je on za magazin Vog.

Nizak nivo serotonina povezan sa depresijom i anksioznošću

Jutarnje sunce utiče i na nivo serotonina, neurotransmitera koji reguliše raspoloženje, san i probavu. Nizak nivo serotonina povezan je s depresijom i anksioznošću, dok usklađivanje njegovog nivoa doprinosi boljoj koncentraciji, smirenosti i stabilnijoj energiji tokom dana.

– Izlaganje jutarnjem svetlu pomaže da se reguliše kortizol, osiguravajući da je najviši ujutro kada nam je potrebna energija, a niži uveče kada nam treba opuštanje – kaže dr Hajman.

Osim jutarnjeg izlaganja svetlu, stručnjaci preporučuju i dnevne šetnje i vežbanje na otvorenom.

– Pored toga, infrared i crveno svetlo prisutno u dnevnoj svetlosti mogu podstaći proizvodnju kolagena, smanjiti upale i podstaći funkciju mitohondrija, objašnjava nutricionistkinja Beatris Larea.

Tokom oblačnih dana, Hajman preporučuje produženo jutarnje izlaganje svetlosti na 10 do 20 minuta, i povećanje do 30 minuta u danima kada je oblačno. Svakao je važno da zapamtite da ne nosite naočare za sunce. I, da, bolje je uhvatiti svetlost napolju nego se sunčati kroz prozor — ali u krajnjem slučaju, i to može pomoći.

Naš unutrašnji sat zavisi od svetla

Naš cirkadijalni ritam, unutarnji biološki sat, zavisi od svetla.

– Celim telom upravlja unutrašnji biološki sat koji reguliše hormone, a oni kontrolišu sve – od apetita i sna do energije – ističe Beatris Larea.

Jutarnja svetlost signalizira telu da proizvodi kortizol za energiju, dok zalazak sunca pokreće lučenje melatonina za san.

– Što smo više u skladu s prirodnim svetlom, to bolje funkcionišu svi procesi u telu – dodaje Beatris Larea.

Osim jutarnjeg izlaganja svetlu, stručnjaci preporučuju i dnevne šetnje, vežbanje na otvorenom, večeru pre 20 sati i smanjenje izloženosti plavom svetlu ekrana uveče.

– Radi se o tome da dan učinimo svetlijim, a noć tamnijom koristeći zdrav razum – zaključuje Beatris Larea.

Izvor: Vogue

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar