Korona mutira na DVA NAČINA, jedan brine naučnike, dok nam drugi ide u prilog

“Jedan od razloga zašto je ova mutacija zanimljiva je zbog toga što odražava veliku eliminaciju, koja je nastala izbijanjem SARS-a 2003.”

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto/Pixabay

Objavljene su nove studije o koronavirusu. Naučnici su otkrili dve mutacije, od kojih jedna slabi njegovu snagu, a druga je postala dominantna u širenju zaraze u Evropi

Neki virusi, poput gripa, mutiraju toliko često da farmaceuti svake godine moraju da menjaju sastav vakcina. No, činjenica da se SARS-CoV-2 sporo menja i evoluira, bez obzira na to što se širi mesecima i što je zarazio 3,8 miliona ljudi, zapravo je sjajna vest za naučnike koji proučavaju virus i pokušavaju da pronađu vakcinu. No, to ne znači da virus uopšte ne mutira.

Dve nedavne studije bavile su se RNA genomom SARS-CoV-2, u potrazi za mutacijama. Istraživanje sprovedeno na Univerzitetu Arizona otkrilo je brisanje velikog osnovnog para u uzorku virusa kod pacijenta iz Tampe. Naime, otkrili su da je genom nazvan AZ-ASU2923 u stanju eliminisati 81 bazni par gena ORF7a. Taj gen stvara dodatni protein koji pomaže virusu da postane zarazan kao i da se razmnoži i proširi unutar ljudskog organizma. Smatra se da taj protein pomaže koronavirusu da izbegne naš imunitet i ubije ćeiju nakon razmnožavanja.

“Jedan od razloga zašto je ova mutacija zanimljiva je zbog toga što odražava veliku eliminaciju, koja je nastala izbijanjem SARS-a 2003.”, rekao je virolog Efrem Lim sa Univerziteta Arizona.

Trenutno nije poznato kako ova mutacija menja koronavirus, ali dosadašnja istraživanja sličnih gena i činjenica da je promena pronađena samo kod jednog pojedinca sugeršu na to da bi brisanje dela genoma bilo pogubno za virus.

“Pojavljuju se slične delecije u genomima SARS-CoV-2, posebno u genu ORF8 koji potencijalno može da smanji formu virusa. Iako napori u savremenim metodama sekvenciranja širom sveta pokazuju da su genomi SARS-CoV-2 relativno stabilni, dinamičke mutacije mogu biti otkrivene kod pojedinaca sa simptomima zaraze”, stoji u njihovu istraživanju.

Otkriven obrazac mutacija

No, druga studija Nacionalnog laboratorija u Los Alamosu, otkrila je obrazac za praćenje mutacija koronavirusa, posebno onih koje se odnose na zloglasni šiljati protein na površini virusa. Tim je pronašao 14 mutacija koje se odnose na šiljak, koji se gomila kako se virus širi. Ali, jedna mutacija posebno zabrinjava istraživače.

“Mutacijski šiljak D614G je zabrinjavajuć, jer se u Evropi počeo širiti početkom februara, a kada dođe u nova područja brzo postaje dominantan oblik. Međutim, nije utvrđena značajna povezanost između statusa D614G i statusa hospitalizacije”, piše tim u svom istraživanju.

Ta mutacija je mnogo manja od one otkrivene u Arizoni, jer se radi o zameni u jednom osnovnom paru, iako je većina slučajeva imala po dve zamene i druga dva gena. Naučnici tvrde da je mutacija proteina D614G “prestigla” izvornu mutaciju iz Vuhana na mnogim lokacijama širom sveta te naglašavaju “hitnu potrebu za ranim upozorenjem” u slučaju da će ta mutacija uticati na razvoj lekova i vakcina. Ipak, ne slažu se svi da je mutacija značajno promenila sposobnost širenja virusa.

“Velika većina sekvenciranih izolata potiče iz evropske epidemije koja je bila opsežnija od kineske. To bi moglo biti zato što je virus prenosiviji, ali i zato što su relativno kasne reakcije država dopustile da se još više proširi”, izjavio je epidemiolog sa Univerziteta Harvard, Bil Hanage.

25 mutacija godišnje

Kao i sve ostalo što ima genetski materijal, virusi će polako mutirati dok se budu množili. Procenjuje se da SARS-CoV-2 ima stopu manju od 25 mutacija godišnje, u poređenju sa 50 godišnjih mutacija gripa. Većina mutacija je neutralna, odnosno one naizgled ne čine ništa, dok su neke štetne po virus. Samo mali postotak svih mutacija blagotvorno deluje na sam virus, piše ScienceAlert.

Iako su retke, korisne mutacije događaju se u svim vrstama organizama, a otpornost na antibiotike kod bakterija je jedan od primera. No, u ovom trenutku nije poznato koja je vrsta mutacije D614G namenjena virusu SARS-CoV-2. Dobra stvar je što naučnici već rade na otkrivanju njene namene. Iako mutacija visokozaraznog i opasnog koronavirusa zvuči zastrašujuće, on samo radi što i svi drugi virusi, a to mu, verovatno, ne ide u korist.

Pratite nas i putem iOS i  android aplikacije – Objektiv.rs

“Priča se neće završiti u maju”: Stevanović upozorava da se epidemija NE GASI



Izvor: net.hr

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar