PORAST RASIZMA U EVROPI: Zbog boje kože ne mogu da iznajme stan ili pronađu posao

Svaki četvrti ispitanik (23 odsto) je otkrio da nije mogao da iznajmi stan ili kuću zbog etničkog porekla

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Pixabay/PDBVerlag

Agencija za osnovna prava građana Evrope (FRA) objavila je istraživanje o porastu rasizma u državama članicama Evropske unije (EU), a najgori rezultati zabeleženi su u Nemačkoj, Austriji i Finskoj. Porast rasne diskriminacije za 20 odsto u odnosu na prethodno istraživanje, ističe se u izveštaju. Diskriminisani prijavili rasizam u skoro svakoj sferi života – od školovanja do tržišta rada.

U istraživanju Agencije se navodi da je rasizam “sveprožimajući” i “nemilosrdan”, a da je većina ispitanika poreklom iz Afrike više puta prijavljivala neki vid rasne diskriminacije – od verbalnog zlostavljanja dece do nemogućnosti da pronađu stan zbog boje kože.

Čak 45 odsto ispitanika, od ukupno 6.752 anketiranih u 13 zemalja, iskusilo je rasnu diskriminaciju, što je za šest odsto više u odnosu na prethodno istraživanje FRA iz 2016. godine.

U Nemačkoj (76 odsto) i Austriji (72 odsto) je tri od četiri ispitanika doživelo rasnu diskriminaciju u poslednjih pet godina, što je za 20 odsto više u odnosu na rezultate iz 2016., kada je oko 50 odsto anketiranih u Nemačkoj i Austriji doživelo rasno nasilje ili diskriminaciju.

Direktor Evropske agencije za osnovna prava Majkl O’Flajerti kaže da su rezultati sramni i poražavajući.

“Nema nikakvog poboljšanja od našeg poslednjeg istraživanja. Umesto toga, građani afričkog porekla suočavaju se sa sve većom diskriminacijom samo zbog boje kože”, rekao je O’Flajerti, a prenosi Rojters.

Istakao je da rasizam i diskriminacija ne bi trebalo da imaju mesta u evropskom društvu i da EU mora da iskoristi rezultate istraživanja kako bi u budućnosti osigurala da građani afričkog ili bilo kog drugog porekla uživaju ista prava.

Posledice rasta evropske desnice na rasizam u EU

Porast rasizma u ovim zemaljama dešava se uporedo sa rastom popularnosti ekstremno desno orijentisanih političih opcija u Nemačkoj i Austriji.

Alternativa za Nemačku (AfD) je nakon saveznih izbora 2017. godine bila treća stranka po snazi u Nemačkoj, ujedno i najveća opoziciona partija. Iako su 2021. ostvarili slabije rezultate, uticaj AfD-a je i dalje značajan.

Slobodarska partija Austrije (FPO) svoju politiku zasniva na antiimigracionim zakonima i vodi u anketama uoči opštih austrijskih izbora 2024.

Predizborna istraživanja predviđaju pobedu FPO.

Svakodnevni život građana afričkog porekla – otežano školovanje, traženja posla ili stana

U istraživanju se navodi i kako rasizam utiče na svakodnevni život ljudi.

Svaki četvrti ispitanik (23 odsto) je otkrio da nije mogao da iznajmi stan ili kuću zbog etničkog porekla.

Takođe, skoro četvrtina anketiranih roditelja afričkog porekla (23 odsto) je navelo da su njihovoj deci upućeni uvredljivi komentari zbog boje kože. Najviše u Irskoj (39 odsto), Nemačkoj i Finskoj (38 odsto), te Austriji (37 odsto).

Istraživanjem je utvrđeno da zbog rasne diskriminacije deca afričkog porekla češće odustaju od osnovnog obrazovanja u odnosu na opštu populaciju.

Prosečno, stopa zaposlenosti među građanima afričkog porekla starosti od 20 do 64 godine od 71 odsto je slična opštoj stopi zaposlenosti od 73 odsto.

Međutim, skoro trećina ispitanika je radila „teške poslove“ u uslužnom sektoru, što je za oko 10 odsto više u odnosu na opštu populaciju.

Građani afričkog porekla su i nesrazmerno prekvalifikovani za trenutna zanimanja, piše u izveštaju.

Utvrđeno je da trećina ispitanika sa fakultetskim obrazovanjem obavlja poslove za koje je potrebno osnovno ili srednje–stručno obrazovanje.

Navodi se i da trećina zaposlenih afričkog porekla ima ugovor na određeno vreme, što je tri puta više u odnosu na opšte brojke.

Ispitanici u istraživanju su rođeni u zemljama podsaharske Afrike ili su potomci imigranata kojima je barem jedan roditelj rođen u podsaharskoj Africi.

Anketa je sprovedana u Austriji, Belgiji, Danskoj, Finskoj, Francuskoj, Nemačkoj, Irskoj, Italiji, Luksemburgu, Poljskoj, Portugalu, Španiji i Švedskoj.

Izvor:

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar