Bez obzira koji sistem koristite uvek postoji mogućnost da se vaši računari, tableti ili telefoni zaraze malicioznim softverom.
Opšte je poznato da su Apple uređaji sigurniji od Androida, što ne znači da nisu na udaru sajber-kriminalaca. U današnjem tekstu, bavimo se najčešćim znakovima koji ukazuju da ste instalirali malware i ugrozili bezbednost.
Spam poruke
Ukoliko porodica/prijatelji/kolege počnu da dobijaju spam poruke s vašeg broja, postoji mogućnost da je malware zaposeo uređaj i oteo mejl adresu.
Pop-up reklame
Iskakanje oglasa na ekranu telefona često znači da ste zakačili malware adware, dizajniran da prikazuje reklame i pravi profit hakerima.
Nepoznate aplikacije
Još jedan potencijalni znak je pojavljivanje ikona nepoznatih aplikacija. Ukoliko ih niste instalirali na telefon, najverovatnije ste na udaru sajber-prevaranata.
Brzo pražnjenje baterije
Maliciozni softveri pokreću brojne procese u pozadini, što dramatično prazni bateriju. Trebalo bi obratiti pažnju i na zagrevanje telefona u situacijama kada ga ne koristite za neke zahtevne aktivnosti.
Povećan promet podataka
Još jedan znak potencijalne zaraze, jer malware bez znanja korisnika preuzima aplikacije, komunicira sa servisima, šalje različite podatke…
“Pucanje” aplikacija
Ukoliko primetite da aplikacije učestalo “pucaju” (prestaju da rade), postoji mogućnost da ste pokupili malware.
Kako ga ukloniti?
Stručnjaci savetuju da pokrenete Android telefon u Safe modu (Sigurni mod), gde ćete pronaći sumnjive aplikacije i izbrisati ih.
Obrišite “cache” internet pregledača (Chrome, Edge, Firefox), jer se malware često skriva u memoriji.
Možete preuzeti besplatni softver Play Protect koji proverava sigurnost aplikacija, a uvek postoji mogućnost fabričkog resetovanja uređaja.
Ako izaberete poslednju opciju vodite računa, jer ćete izgubiti sva podešavanja, podatke i aplikacije.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)