Černobilj je poznat po katastrofalnoj nuklearnoj nesreći 1986, kada je celokupno stanovništvo napustilo grad i okolinu u strahu od smrtonosnih posledica.
Ovo područje je vremenom poslalo najveći prirodni rezervat u Evropi, a u zabranjenoj zoni (ili Zoni isključenja) dešavaju se vrlo zanimljive stvari.
Promenile boju!
Pomenuta zona pokriva 30-ak kilometara oko elektrane, a njeni stanovnici su, između ostalih, Šumske gatalinke ili kreketuše (Hyla arborea).
Ove žabe mogu da porastu do 4,5 centimetara, a karakteristične su po svetlozelenoj boji.
U novom istraživanju, španski zoolozi bave se postojanjem crnih kreketuša, nadomak Zone isključenja, ali i drugim promenama, prenosi Futurism.
Deluje da je nuklearna katastrofa pokrenula svojevrsnu evoluciju malenih vodozemaca koji danas proizvode više melanina kako bi preživeli dugotrajno izlaganje radijaciji.
Frogs evolved black skin to adapt to radiation in Chernobyl https://t.co/V9ahkgpthZ via @BoingBoing pic.twitter.com/JajiCTkImk
— Ryan Tamares (@ryanzhelp) October 1, 2022
Prirodna selekcija
Naučnici veruju da su žabe tamnijih nijansi bolje zaštićene od zračenja, čime je garantovano njihovo dalje razmnožavanje u problematičnom području.
– Od nesreće je prošlo više od deset generacija žaba i klasičan, iako veoma brz, proces prirodne selekcije može objasniti zašto su tamne žabe sada dominantan tip u Zoni isključenja – kažu španski istraživači.
Oni se nadaju da će sukobi u Ukrajini uskoro prestati, kako bi nastavili da proučavaju područje Černobilja.
“Chernobyl black frogs reveal evolution in action” https://t.co/dpi0CYp5q9 pic.twitter.com/qecwf0tjCC
— Scott Lincicome (@scottlincicome) October 2, 2022
BONUS VIDEO:
Komentari (0)