Opasna biljka u Srbiji PRŽI KOŽU: Nežan cvet je AGRESIVAN alergen – oglasili se stručnjaci (FOTO)

Stručnjaci navode da svinjski korov može naneti ogromnu štetu organizmu, čak i ako ga samo blago dodirnete

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Shutterstock, Privatna arhiva

Iako je ambrozija jedna od najpoznatijih i najopasnijih alergenih biljaka, koja može prouzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme kao što je gušenje, u Srbiji raste jedna još agresivnija, koja izaziva teške opekotine po telu – svinjski korov.

Da dodir sa ovom biljkom uopšte nije bezazlen, svedoči slučaj četrnaestogodišnje A. M., koja je završila u bolnici zbog opekotina drugog stepena zadobijenih nakon što je pipnula svinjski korov. Biljka s nežnim belim cvetićima, koja često raste uz živu ogradu, zapravo je svinjski korov, koji izaziva alergije.

Naučna saradnica na Odseku za herbologiju Instituta za zaštitu bilja i životne sredine Dragana Marisavljević objašnjava da je u pitanju opasna biljka, a da je na teritoriji Beograda otkrivena još pre nekoliko godina.

– Heracleum mantegazzianum (gigantski svinjski korov) veoma je opasna alergena biljka na koju je upozorio Zavod za zaštitu životne sredine. To je zastrašujuća biljka, visoka tri metra, koja izaziva opasan dermatitis, a koža izgleda kao da je opečena – ističe Marisavljevićeva.

Foto: Shutterstock

TEŠKA UPALA KOŽE I SLEPILO

Stručnjaci navode da svinjski korov može naneti ogromnu štetu organizmu, čak i ako ga samo blago dodirnete, pošto se na džinovskim stabljikama nalaze dlačice koje izazivaju tešku iritaciju.

Toksini u soku biljke vezuju se za DNK kroz ćelije kože izazivajući plikove, opekotine i fotodermatitis (tešku upalu kože) kada je koža izložena suncu.

Koža je u početku crvena i počinje da svrbi, a u roku od 48 sati stvaraju se mehurići u obliku opekotine. Oni formiraju crne ili ljubičaste ožiljke koji mogu da traju i do nekoliko godina. Ukoliko dođe u dodir sa očima može dovesti do privremenog ili čak i trajnog slepila.

Foto: Privatna arhiva

POD KONTROLOM

Marisavljevićeva ističe da je u Srbiji ova biljka zasad pod kontrolom.

– Mi pratimo situaciju i razvoj ove biljke kod nas, ali ljudi treba da budu upoznati sa rizicima. Molimo sve da obrate pažnju na ovu biljku u svojim dvorištima, a posebno kada ste ne gde napolju sa decom.

Piše: SANJA RADOVANOVIĆ

OVU I OSTALE AKTUELNE TEME MOŽETE PROČITATI U ŠTAMPANOM IZDANJU OBJEKTIVA ZA 18. i 19. JUN

Foto: Objektiv.rs

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar