Najbolji savet koji može neko da vam da kad ostanete trudni jeste da se rešite cigareta. Iako to može biti teško, postoji više razloga zašto ne bi trebalo da pušite ni nakon porođaja.
Međutim, različite studije su dolazile do različitih zaključaka, pa su jednom prilikom naučnici otkrili da nikakva “prava” opasnost nije dokazana dok mama doji, sve dok potrošnja ostaje umerena. Nutritivne vrednosti vašeg mleka i dalje će raditi svoj posao.
Ipak, druge studije generišu drugačije rezultate, a dokazano je da prisustvo nikotina u mleku, u malim ili velikim dozama, može da utiče na kvalitet hranjenja. Pušenje, takođe, smanjuje proizvodnju majčinog mleka, verovatno zbog dejstva nikotina, koji snižava prolaktin u serumu.
Nikotin takođe remeti refleks izbacivanja mleka, odnosno utiče na to da mleko teče sporije. Studija je pokazala da je pušenje povezano s nižim koncentracijama lipida i proteina u mleku.
Dojenje i duvan: Kakve su posledice po bebu?
Tokom dojenja, to je sigurno, vaša beba unosi nikotin. Štetne materije cigarete apsorbiraju i ulaze u mleku. Imajte na umu da njegova koncentracija zavisi i od broja cigareta koje pušite, načinu na koji pušite (sa ili bez udisanja) i vremenu koje je proteklo između poslednje cigarete i dojenja.
Najbolje je da sačekate dva sata nakon pušenja da nahranite dete. Ako ste veliki zavisnik od nikotina (više od 10 cigareta dnevno), mogu se pojaviti znaci intoksikacije kod bebe.

Tahikardija, bledilo, povraćanje, dijareja, pospanost i preterani nemir su vidljivi kod beba koje apsorbuju visoke nivoe niktoina. Istraživači su otkrili da je u urinu beba, koje su dojile majke pušači, nivo kotinina (nusproizvod nikotina) deset puta veći nego kod beba koje imaju majke nepušači.
Potrebno je oko 8 sati da svi tragovi nikotina nestanu u krvi, kada i možete da započnete dojenje.
Pazite na pasivno pušenje
Duvanski dim u ambijentalnom vazduhu je štetniji za bebu od nikotina koji apsorbuje kroz majčino mleko. Pasivno pušenje povećava rizik od ORL i plućnih bolesti, kao i pojava sindroma iznenadne smrti odojčadi.
Savet je da nikada ne pušite u kući i redovno provetravate enterijer. Obavezno se presvucite i operite ruke nakon pušenja i pre uzimanja bebe.
Dojenje i prestanak pušenja
Prestanak pušenja je očigledno najbolje rešenje i to nije upitno da zaštitite bebu. Ukoliko ne možete da ostavite pušenje, primenite ove savete kako biste smanjili štetnost prilikom dojenja.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)