OBJEKTIV OTKRIVA

Nema DULE bez 300 evra: Pomama u Srbiji za “duhovnim babicama” – jedna stvar je POSEBNO važna (FOTO)

Dule su najveća podrška porodiljama

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Privatna arhiva

Svaka trudnica se plaši porođaja, čak i ona koja je već rađala, pa nije ni čudo što mnoge od njih traže pomoć dula ili „duhovnih babica”, za čije usluge izdvajaju minimum trista evra.

Kako za Objektiv priča Beograđanka Aleksandra Jovanović (39), inače diplomirani biolog, koja se „dulanjem” bavi već nekoliko godina, pandemija koronavirusa doprinela je da poraste potražnja za ovom uslugom.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

– Cena usluga dule zavisi od paketa koji se nudi, ali otprilike se kreće od 100 do 300 evra. Ranije se nije znalo ništa o nama, niti koliko je važna naša uloga u životu žene koja je pred porođajem. Dula je emotivna, fizička i psihička podrška trudnici, kojoj, između ostalog, pomaže da zauzme položaj dok sedi ili leži, a koji joj najviše prija, olakšava joj trudove masiranjem, stavlja joj obloge, drži je za ruku sa uverenjem da ona to može. Ukoliko to žena želi, ja samo da sedim pored nje – kaže Ana.

Foto: Privatna arhiva

NAJVAŽNIJE RANE POSETE

Naša sagovornica ističe da dule često upoređuju sa babicama, što je potpuno pogrešno.

– Babica je medicinski radnik, ona ima znanje i veštinu i trudi se da porođaj prođe u najboljem redu. Mi nismo babice ni medicinske sestre, iako poznajemo fiziologiju porođaja. Ne obavljamo vaginalne preglede ni ultrazvuk, ne dajemo nikakve medicinske savete. Istraživanja su pokazala da dula, na neki način, smanjuje upotrebu medicinskih intervencija, ali ne zato što brani da se to dogodi, nego što jednostavno podržava ženu na način na koji njoj prija. Odnos dule i trudnice započinje još tokom trudnoće, a kako kaže Jovanovićeva, rane posete su od velikog značaja.

– Tada razmatramo šta je to što žena želi, na koji način mogu da je podržim, šta ona očekuje od mene, ali i šta ja očekujem od nje. Neke dule, recimo, organizuju posete dosta pre porođaja, u trećem mesecu trudnoće, da bi se što bolje upoznale s trudnicom.

OBUKA ZA DULE

Pojedina porodilišta u Srbiji ranije su dozvoljavala prisustvo dula na porođajima, međutim, zbog pandemije koronavirusa takva praksa je zasad stopirana.

– U KBC „Zvezdara” je bilo dozvoljeno da prisustvujemo porođajima, međutim, zbog korone to više nije moguće. Trudnice očekuju od doktora i babice nešto što bi zapravo dula trebalo da im pruži. Osoblje u porodilištu nema vremena da vas drži za ruku, da vam pruži emotivnu podršku. Zato je dula tu. Podrška je potrebna ne samo prvorotkama nego i ženama koje su već prošle kroz to. Čak mislim da nas više traže ženice koje su se porađale, a koje su, nažalost, imale loše iskustvo na porođaju. Trudimo da se trudnica oseća bezbedno. Ona zna da je neko non-stop sa njom, jer recimo, u porodilištu se menja smena, a mi ostajemo sa njom koliko god da traje porođaj, čak i nekoliko sati nakon što rodi bebu – kaže naša sagovornica.

Svaka žena može da bude dula, kaže Ana, koja objašnjava da je predznanje iz medicine i te kako važno.

– Naša uloga je da informišemo ženu o određenoj proceduri da bi ona mogla da donese odluku. Dajemo joj predlog kako bi odlučila da li će se poroditi prirodno ili želi da primi epidural. Postoji nekoliko organizacija koje se bave dulanjem, pa svako ko želi, može da se prijavi i završi obuku. Dosta njih se prijavi iz lične radoznalosti, dok su se neke žene obučavale zbog vlastitog porođaja – zaključila je ona.

Piše: Sanja Radovanović

OVU I OSTALE AKTUELNE TEME MOŽETE PROČITATI U ŠTAMPANOM IZDANJU OBJEKTIVA ZA 31. MART

Foto: Objektiv.rs

BONUS VIDEO:



Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar