Vaši u kosi deo su detinjstva skoro svakog roditelja.
Neretko se dobijaju u vrtiću, gde deca najviše dolaze u kontakt sa drugom decom.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Vrlo lako se prenose, pa je potreban veći oprez.
Istraživanja su pokazala da jedno od troje dece u vrtiću ili školi dobije vaške u nekom trenutku tokom godine, pa je dobro da imate znanje o tome kako da se nosite s njima.
Kako izgledaju vaške u kosi?
Termini “gnjide” i “vaške” se često koriste naizmenično, ali zapravo, radi se o dve različite stvari. Vaške su sitni, sivo – smeđi insekti bez krila koji mogu da narastu oko veličine semenke susama, a preživljavaju sisanjem krvi iz temena glave.
S druge strane, gnjide su prazne bele ljuskice jajeta koje ostanu kada se vaške izglednu. Iako izgledaju kao perut, vaške se čvrsto drže na korenu kose i ne odlaze tako lako poput peruti.
Vaške na glavi legu jajašca blizu temena, gde je najtoplije. Nakon 7 do 10 dana, jajašca se izlegnu, a 10 do 14 dana nakon toga, nove vaške su potpuno sazrele i spremne za polaganje sopstvenih jajašca. Zato je važno redovno proveravati dete i tretirati ih čim uočite prve znakove.
Bez obzira na to da li su kod kuće ili napolju, deca uglavnom ne poštuju lični prostor jedni kod drugih, što vaškama olakšava da se šire od jednog deteta do drugog.
Budući da deca u vrtiću provode mnogo vremena u bliskom kontaktu, vaške su posebno uobičajene i njihovo izbijanje se brzo širi celom grupom ili razredom.
Odrasli mnogo ređe dobijaju gnjide, ne zbog toga jer su imuni, nego jednostavno jer nisu toliko bliski s mnogo drugih ljudi. Zbog toga imajte na umu da, ako je vaše dete “zaraženo” i grli se s vama, te vam se glave dodiruju – vaške će se lako “ugnezditi” kod vas.

Prema mišljenju dermatologa, vaške može da ima svaka osoba, ali:
1. Najuobičajenije su kod dece od 4 do 11 godina
2. Češće su kod devojčica, nego kod dečaka
3. Najčešće se pojavljuju na početku ili na kraju školske godine
Nemojte se oslanjati na to da će dete imati svrab ako dobije vaške. Nisu svi jednako iritirani vaškama, a i kod neke dece svrab se može pojaviti tek nakon nekoliko meseci od izbijanaj vaški.
Kako izlečiti vaške u kosi kod dece?
Potrebno je malo više vremena od brzog pregleda kose kako bi se vaške uočile – vrlo često one se ne pokazuju tako jednostavno. Ponekad možete videti samo male smeđe ili bele mrlje u kosi koje su znak vaški, a ponekad će dete početi samo da se češe, posebno iza ušiju ili po vratu.
Ali, najpouzdanije metoda je otkrivanje češljanjem. Možete to da učinite na mokroj ili suvoj kosi, ali jednostavnije je otkriti ih na mokroj kosi.
Mokro češljanje
Ova metoda oduzeće vam 5 do 15 minuta, u zavisnosti od dužine i gustine kose kod deteta. Operite kosu šamponom koji inače koristite i zatim nanesite mnogo regeneratora na kosu. Češljate kosu pre ispiranja regeneratora, koristeći češalj sa širokim zupcima kako biste se rešili čvorova i zapetljane kose (zbog regeneratora, vaške su uočljivije, a kombinacija sa vodom će ih dodatno usporiti).

Sada uzmite češalj za otkrivanje gnjida i vaški koji možete da kupite u svakoj apoteci. Prođite češljem kroz kosu u jednom potezu, od temena do vrhova. Proverite da li su gnjide ili vaške ostale na češlju, obrišite češalj papirnim ubrusom jer ćete ih tako bolje uočiti.
Isperite ili obrišite češalj kako biste da dobro očistili i ponavljajte ove korake dok ne prođete kroz celu kosu. Isperite regenerator s kose i ponovite ceo proces još jednom.
Preporuka je da ponavljate ovaj proces svaka dva dana dok svi znakovi vaški i jajašca ne nestanu. Dobre vesti su da nema potrebe da dete izostaje iz vrtića ili škole. Najverovatnije je dete već neko vreme imalo vaške pre nego što ste ih uočili, pa nema smisla da ga zadržavate kod kuće jer to neće zaustaviti širenje. Stručnjaci takođe govore da nema potrebe za pranjem garderobe na visokim temperaturama.
Međutim, čim primetite vaške, počnite pravilmo da ih tretirate i potrudite se da zaštitite svakog člana u domaćinstvu.
Prirodni lek protiv vaški u kosi
Vaški se možete rešiti i na potpuno prirodan način, bez upotrebe agresivnih hemikalija. Aromaterapijski pristup se može provoditi svakodnevnih preventivnim nanošenjem eteričnih ulja u spreju. Ovaj recept za sprej za kosu namenjen je predškolskoj deci za svakodnevno korišćenje dok su prisutne vaške u kosi.

Sastojci:
100 ml lavandine vodice / hidrolata
5 kapi eteričnog ulja od čajevca
18 kapi eteričnog ulja muškatli (pelargonije)
15 kapi eteričnog ulja lavande
12 kapi eteričnog ulja eukaliptusa
Sipajte eterična ulja u hidrolat (cvetnu vodicu) i dodajte to u odgovarajuću staklenu bocu sa sprej pumpicom. Mešavinu ulja raspršujte na teme glave 3 puta dnenvo. Dobro promešajte mešavinu pre korišćenja jer se ulja neće otopiti u cvetnoj vodici. Ne raspršujte je po licu, a nikako u oči.
Lečenje vaški pomoću sirćeta
Ako želite da ih se rešite prirodnim putem, osim češćljanja gustim češljevima, pomoći će i sirće. Kosu dobro natopite jabukovim sirćetom, te ostavite tako nekoliko minuta. Nakon toga gustim češljem dobro iščešljajte teme i kosu. Operite kosu na uobičajeni način.
Možete napraviti i rastvor jabukovog sirćeta, limunovog soka i vode (1:1) u koji ćete umočiti češalj, a onda iščešljavati teme dok ne uklonite gnjide.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)