Kineska vojska nedavno je deklasifikovala podatke o razvoju robotizovanih podmornica, koje prate i uništavaju mete bez asistencije ljudi, prenosi Futurism.
Ono što iznenađuje jeste vreme kada je ubojito oružje izrađeno – tokom 1990-ih!
Tamošnji mediji izveštavaju da su uspešna testiranja izvedena 2010, što je davna istorija u odnosu na razvoj autonomnih (AI) vojnih projekata.
Borbeni režim
Nema dokaza da su robotizovane podmornice ikada korišćene u realnim sukobima, prenosi South China Morning Post.
Tokom testiranja, podmornica se prebacila u borbeni režim pošto je uhvatila signal “neprijateljskog” plovila. Ispaljeni torpedo uništio je metu, bez nadzora ili intervencije operatora.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Ako je kineska vojska razvila i testirala autonomne (podvodne) dronove pre više decenija zašto je program sada deklasifikovan?
SCMP podseća na tenzije između SAD, Japana i Kine, pa se objavljivanje podataka može protumačiti kao “pokazivanje moći”.
BONUS VIDEO:







Komentari (0)