Skoro svaka žena je bar jednom pomislila: “Zašto me danas baš sve iritira?” Odgovor, pokazuje nauka, retko leži u okolini – mnogo češće u kalendaru. Tri dana pred menstruaciju, mozak mnogih žena drugačije reaguje na potpuno uobičajene hormonske promene, i to može da pretvori običan dan u niz malih iritacija.
Šta se zapravo dešava u telu
U danima pred menstruaciju, nivoi estrogena i progesterona, naglo opadaju. Kod većine žena, to prolazi gotovo neprimetno, ali kod nekih mozak je osetljiviji na te oscilacije. Prema podacima objavljenim na američkom Nacionalnom institutu za zdravlje (NIH), pad estrogena podstiče lučenje norepinefrina u hipotalamusu, što dalje smanjuje nivoe dopamina i serotonina – hemikalija ključnih za dobro raspoloženje. Rezultat: umor, nesanica, razdražljivost i osećaj da je sve “malo previše”.
Istraživanja takođe pokazuju da su promene progesterona i njegovog metabolita, alopregnanolona, povezane s načinom na koji mozak reguliše emocije i impulsivnost,što objašnjava zašto neke žene u ovom periodu teže kontrolišu ljutnju.
Brojke koje malo ko zna
Procenjuje se da čak oko 90% žena u reproduktivnom dobu oseti bar jedan predmenstrualni simptom, dok globalna procena za blaži oblik,predmenstrualni sindrom (PMS) iznosi gotovo 48%. Simptomi variraju od zemlje do zemlje: u Švajcarskoj se kreću oko 10%, dok u pojedinim zemljama premašuju 90%, što ukazuje i na to koliko kulturni i životni faktori mogu da utiču na to kako žene prepoznaju i prijavljuju simptome.
Kada iritacija postane dijagnoza
Za većinu žena predmenstrualna napetost je prolazna nelagodnost. Ali kod jednog manjeg dela populacije radi se o ozbiljnijem stanju,premenstrualnom disforičnom poremećaju (PMDD). Prema nedavnim meta-analizama, PMDD pogađa između 3% i 8% žena u reproduktivnom periodu, sa intenzivnim promenama raspoloženja, anksioznošću, depresijom i, što je posebno karakteristično, izraženom ljutnjom i sukobima sa okolinom. Stručnjaci ovaj poremećaj svrstavaju u depresivne poremećaje, po zvaničnoj psihijatrijskoj klasifikaciji, jer simptomi mogu ozbiljno da naruše svakodnevno funkcionisanje.
Biologija nije izgovor, ali jeste objašnjenje
Naučnici su jasni po jednom pitanju-hormonske promene nikome ne daju pravo da se loše ponaša prema drugima. Ali isto tako naglašavaju da predmenstrualna razdražljivost nije “u glavi” žene, niti izgovor koji je neko izmislio. Radi se o merljivim, biološki utemeljenim promenama u mozgu, koje utiču na strpljenje, toleranciju na stres i emocionalnu reakciju.
Drugim rečima,ponekad zaista niste okruženi većim brojem nesnosnih ljudi. Samo vam je menstruacija za tri dana.







Komentari (0)