Zemlja pored Rusije se sprema za rat: Deca stara 10 godina vežbaju sa dronovima

Na poligonu u Litvaniji su učenici pod nadzorom instruktora testirali mini dronove

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Unsplash/Jared Brashier

Ministarstvo odbrane Litvanije otvorilo je prvu školu za obuku u upravljanju dronovima na granici sa Rusijom, u mestu Taurage, dvadesetak kilometara od ruske enklave Kalinjingrad. To je prva od ukupno devet škola koje će biti osnovane širom zemlje i u kojima će deca od 10 godina, ali i odrasli, učiti da sklapaju, programiraju i upravljaju različitim tipovima dronova, saopštio je zamenik ministra odbrane Tomas Godlijauskas.

– Cilj je izgradnja vojnih odbrambenih kapaciteta, što Litvanija shvata vrlo ozbiljno, imajući u vidu susedstvo sa Rusijom i Belorusijom – izjavio je Godlijauskas, preneo je Rojters.

U školi u Taurageu deca su na računarima uvežbavala virtuelne letove, dok je nastava obuhvatila obuku za upravljanje kvadkopterima, jednokrilnim dronovima i dronovima sa pogledom iz prvog lica, objasnio je nastavnik Mindaugas Tamosaitis.

Na poligonu su učenici pod nadzorom instruktora testirali mini dronove, vežbajući osnovne manevre, pri čemu su letelice povremeno završavale i na zemlji, navodi Rojters.

Litvanija, članica NATO, zatražila je ovog leta jačanje protivvazdušne odbrane nakon što su dva ruska drona, koja su preletela iz Belorusije, pala na njenoj teritoriji.

Izvor: Reuters

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar