Da li KOFEIN izaziva dehidrataciju? Stručnjaci otkrili koje su istine i ZABLUDE o kafi

Kafa nije nezdrava, ali treba da je pijete u ograničenim količinama

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Shutterstock

Postoje mišljenja o tome da kofein nije zdrav za organizam, a neka istraživanja pokazuju da povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti.

Ipak, svakako nije na odmet popiti jednu do dve šoljice kafe dnevno, ali količinu treba da ograničite, tako da nemojte preterivati.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Nutricionista Ana Floegel je proučila desetine istraživanja koja su se bavila uticajem kafe na organizam, pomoću kojih je došla do zaključka da kafa nije nezdrava, te da postoje različite zablude o njoj.

– Kafa nije nezdrava. Umereno konzumiranje povezano je sa smanjenim rizikom od razvoja nekih bolesti – rekla je ona.

Floegel je proučila više studija u kojima je učestvovalo skoro deset hiljada ljudi. Postavljena su im pitanja o njihovim životnim navikama i evidentirane su bolesti od kojih pate.

– Oni koji piju kafu žive duže, nezavisno od toga gde žive – rekla je ona.

Ipak, kafa je dugo imala lošu zdravstvenu reputaciju. Floegel smatra da je razlog tome jer se premalo pažnje poklanjalo jednoj stvari koja uglavnom ide uz konzumiranje kafe – pušenje.

Foto: Shutterstock

Činjenica je da pušači piju više kafe i da su se bolesti povezane sa pušenjem u prošlosti pripisivale uticaju kofeina. Nedavne studije pokazale su da se ni rizik od nastanka visokog krvnog pritiska ne povezuje sa konzumiranjem kafe.

Dakle, opšte pravilo – kafa se može piti, ali u ograničenim dnevnim količinama. Na vama je da vidite na koji način ona utiče na vaš organizam i da li vam prija. Osim toga, ovo su tri najrasprostranjenije teorije o kafi:

1. Kafa izaziva dehidrataciju

– Kafa je prirodni diuretik, ali se isto tako može svrstati u količinu tečnosti koju konzumirate u toku dana, poput vode – kaže Floegel.

Generalno se preporučuje unos od 1,5 do dve litre tečnosti dnevno.

Foto: Robert Neumann / Panthermedia / Profimedia

2. Što više kafe popijete, teže ćete zaspati

Koliko se brzo kofein metabolizuje, zavisi od osobe do osobe, objašnjava Floegel.

– Nekome je pola šolje dnevno dovoljno da mu noć pretvori u dan, a neko drugi može popiti četiri šoljice i spavati kao beba. A tu je i pitanje navike organizma na ovaj napitak. Ako redovno pijete mnogo kafe, jedna šoljica nema neki snažniji učinak na san.

3. Kafa utiče na probavu

Mnogima je kafa deo jutarnje rutine. Šoljica kafe za početak dana je dobar način da podstaknete probavu. To se uglavnom može prepisati kofeinu jer on ima stimulativni učinak na metabolizam. Međutim, ni to nije generalno pravilo. Do koje mere kafa stimuliše probavni sistem je individualna stvar i zaivi od organizma pojedinca.

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs, 24sata.hr

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar