Turističke agencije u Srbiji koje nisu realizovale sva zamenska putovanja iz prošle godine najavile su da će tražiti od države da se produži rok za korišćenje vaučera ili da država pomogne kreditima da bi vratile novac putnicima u januaru 2022. godine, kako je predviđeno Uredbom o zamenskim putovanjima.
Međutim, iz Udruženja potrošača navode da će građani, ukoliko se prolongira povrat novca za propala putovanja, moći da traže i kamatu na sumu koju su uplatili za te aranžmane. Ana Ječmenica iz Udruženja turističkih agencija Srbije (UTAS) za Objektiv navodi da će predstavnici tur-operatera uskoro zahtevati sastanak u Ministarstvu turizma i da će tražiti da se rok za realizaciju zamenskih putovanja, naročito za određene destinacije, produži na još godinu dana umesto da se vraća novac.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
– Postoje naznake da će Grčka i Italija produžiti uredbu da se omogući ostvarivanje zamenskih putovanja na još godinu dana i naša država bi to trebalo da ima u vidu, jer bismo u suprotnom, mi bili u obavezi da vraćamo novac koji je sve vreme zarobljen na tim destinacijama. Aranžmani za Tunis, Maltu, Kipar gotovo da uopšte nisu realizovani jer su ove zemlje sve vreme imale rigorozne mere ulaska. Upravo zbog toga turisti su bili u nemogućnosti da putuju tamo, a mnogi nisu želeli da ih menjaju za neku drugu destinaciju – kaže Ječmenica.
VRAĆANJE NOVCA BI NAS UNIŠTILO
Kako navodi naša sagovornica, ukoliko ne dođe do promene Uredbe o zamenskim putovanjima i agencije budu morale da vraćaju novac ili čak i kamate, sigurno će doći do njihovog masovnog zatvaranja.
– Tražićemo da se barem za neke destinacije produži rok za zamenska putovanja. Ukoliko dođe do masovnih potraživanja, moraćemo da tražimo zaštitu države jer mi nismo svojom voljom uticali na nerealizaciju aranžmana i ne bismo izdržali da vratimo sav novac koji je blokiran u inostranstvu – navodi Ječmenica.
GRAĐANI DA TRAŽE SVOJE
Predsednik Udruženja potrošača Beograda Petar Bogosavljević za Objektiv navodi da su šanse da Ministarstvo turizma promeni Uredbu o zamenskim putovanjima minimalne, a da ukoliko do toga i dođe, građani mogu zahtevati i kamatu.
– Ukoliko se pomeri rok za povrat novca, nesuđeni putnici moći će da zahtevaju i kamatu, to pravo imaju na osnovu zakona koji regulišu obeštećenja, ali i ostalih koji štite korisnike ovakvih usluga. Ipak, pomeranje roka bilo bi protivzakonito, pa ne verujem da će do toga i doći – kaže Bogosavljević.

Piše: NIKOLINA MARIĆ
OVU I OSTALE AKTUELNE TEME MOŽETE PROČITATI U ŠTAMPANOM IZDANJU OBJEKTIVA ZA 09. SEPTEMBAR

BONUS VIDEO:
Komentari (0)