Planirate putovanje u Španiju ovog leta? Evo svih novih pravila i propisa koje treba da znate

Šta treba da znate da biste letovali u Španiji ove godine

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Pixabay/Anne & Saturnino Miranda

Posetioci Španije ove godine će morati da pripreme više od svog pasoša. Evo šta treba da znate da biste ostali na pravoj strani turističkih pravila u Španiji.

Topla i sunčana klima, 5.000 km obale i hrana i vino svetske klase – lako je shvatiti zašto je Španija i dalje top destinacija za turiste iz celog sveta.

Španija je 2024. dočekala rekordnih 94 miliona posetilaca, 10 odsto više nego 2023. Međunarodni turisti su potrošili oko 126 milijardi evra, što čini oko 13 odsto nacionalnog BDP-a.

Ali sa ovim prilivom turista došlo je do niza problema, od kojih neke Španija pokušava da reši 2025. Nakon godine obeležene antiturističkim protestima visokog profila, brojna nova pravila se donose ili razmatraju u pokušaju da se izbalansiraju potrebe lokalnog stanovništva sa uticajem rastućeg broja posetilaca.

S obzirom na to da su pravila postavljena na više nivoa – neka se primenjuju na nacionalnom nivou, a druga samo u određenim mestima i gradovima – novi propisi mogu biti minsko polje za posetioce.

Ipak, s obzirom da neka pravila povlače kazne od stotine evra, važno je da budete svesni šta da radite i da očekujete kada planirate putovanje u Španiju ove godine.

Šta treba da znate da biste ušli u Španiju?

Zahtevi za ulazak u Španiju za turiste u velikoj meri zavise od toga odakle dolazite, koliko dugo planirate da ostanete i zašto putujete.

Za posetioce iz EU, EEA ili šengenske zone, ulazak je i dalje prilično jednostavan. Potrebna je samo nacionalna lična karta ili pasoš, a ne postoji ograničenje dužine boravka, iako se posetioci moraju registrovati ako planiraju da ostanu duže od 90 dana.

Za putnike koji nisu iz EU, što uključuje Veliku Britaniju, Kanadu i SAD, granične kontrole su pooštrene radi bolje kontrole dolazaka.

Čak i ako posećujete Španiju samo na jedan dan, biće vam potreban pasoš koji važi najmanje tri meseca nakon planiranog datuma odlaska, kao i do pet drugih dokumenata.

Španija sada za 2025. zahteva dokaz o putnom osiguranju na granici za posetioce koji nisu iz EU. Trebalo bi da imate i povratnu ili kartu za dalje putovanje, jer će možda biti zatraženo da to pokažete.

Takođe morate pokazati da imate dovoljno sredstava da pokrijete dužinu svog boravka u Španiji i dokaz o vašoj rezervaciji hotela. Ako planirate da ostanete u sopstvenoj imovini, biće vam potreban dokaz adrese.

Za one koji borave kod prijatelja, porodice ili treće strane, možda će biti potrebna ‘carta de invitation’ od osobe kod koje boravite ili dokaz njihove adrese.

Ako planirate putovanje u Španiju kasnije tokom godine, imajte na umu da će novi evropski sistem informacija o putovanju i autorizacije (ETIAS) stupiti na snagu sredinom 2025. Ova putna dozvola košta 7 € i može se prijaviti putem interneta, a traje tri godine nakon uspešne prijave.

Koja će pravila o smeštaju važiti ove godine?

Španska vlada je 2. januara uvela nova ograničenja za kratkoročne iznajmljivanje. Svaki vlasnik imovine koji želi da iznajmi svoju kuću sada mora da bude registrovan u nacionalnoj bazi podataka i dobije dozvolu pre nego što može da navede svoju imovinu na platformama za rezervaciju.

Od pružalaca usluga smeštaja se takođe traži da prikupljaju osetljive lične podatke od svojih gostiju, uključujući bankovne podatke i lične identifikatore. Španija je takođe predložila povećanje PDV-a na kratkoročne najamnine kako bi odgovaralo 10 odsto koje plaćaju hoteli, što bi, ako se dogodi, moglo da poskupi boravak u zemlji.

Airbnb je kritikovao ovaj potez, ističući da prethodni napori da se ograniči kratkoročno iznajmljivanje u drugim gradovima nisu imali željeni efekat na prekomerni turizam.

Putnici i dalje mogu da borave u hotelima, pansionima i Airbnbs-u koji su registrovani pre nego što su ova ograničenja stupila na snagu, tako da bi kratkoročno trebalo da bude malo uticaja na turiste. Međutim, kako broj posetilaca nastavlja da raste, nedostatak novog smeštaja za iznajmljivanje bi mogao dovesti do povećanja cena u narednim godinama.

Da li je Airbnbs zabranjen u Španiji?

Airbnbs nije zabranjen širom Španije, ali će biti ograničen u nekim naseljima.

U Malagi su identifikovana 43 naselja u kojima stanovi za iznajmljivanje prelaze 8 procenata stambenog fonda. U ovim naseljima neće biti dozvoljeno izdavanje novih nekretnina.

Barselona planira da zatvori svih 10.000 stanova koji su trenutno licencirani za kratkoročni zakup u gradu. Stanovima u stilu Airbnb-a neće se obnavljati dozvole, dok će nova nekretnina biti odbijena. Barselona se nada da će postupno ukinuti sva kratkoročna iznajmljivanja turista do 2028.

Koje turističke takse ćete morati da platite u Španiji?

Španija ima oblike turističke takse od 2012. godine, kada je Katalonija uvela “ekotaksu” od 0,60 do 3,50 evra po noći. Sada je nekoliko gradova i regiona uvelo boravišnu taksu, koja se plaća pružaocu smeštaja, obično pri prijavi.

Turistička taksa Barselone je jedna od najbrže rastućih u Evropi, a 2025. je udvostručena. Početkom marta, katalonska vlada je potpisala sporazum kojim se Barseloni i drugim katalonskim destinacijama dozvoljava podizanje taksi sa 3,50 na 7 evra po noći za luksuzne hotele.

Naknade se udvostručuju, ali ostaju manje u manje raskošnom smeštaju, pri čemu hoteli sa četiri zvezdice privlače cenu od 3,40 evra po noći, u odnosu na 1,70 evra. Od putnika na krstarenju se očekuje da plate 6 evra, u odnosu na 3 evra, čak i ako su samo u poseti za jedan dan.

Povrh svega, Barselona ima opštinsku doplatu od 4 evra po noći, koja bi takođe mogla da se udvostruči 2025. To bi dovelo do toga da ukupna cena noćenja u porezima bude 15 evra za vrhunske hotele, uz dodatak PDV-a.

Na Balearima, uključujući Majorku, Ibizu i Menorku, odobrena su da se cena noćenja podigne sa 4 na 6 evra po osobi po noći. Cene će biti najviše za one koji odmaraju u vršnim periodima (jun, jul i avgust) iu najluksuznijim hotelima.

Kanarska ostrva takođe razmišljaju o turističkoj taksi nakon višestrukih protesta prošle godine. Grad Mogan na Gran Kanariji prvi je napravio korak, uvodeći u januaru taksu od 0,15 evra po osobi dnevno.

U drugim delovima Španije, Santjago de Kompostela i Toledo uvode nove turističke takse 2025. godine, sa taksama između 1 i 2,50 evra po osobi po noći.

Loše ponašanje koje je kažnjivo u Španiji

Osim zbunjujućih pravila o oporezovanju i iznajmljivanju, neki španski gradovi imaju prilično neobična pravila o ponašanju turista.

Zabrana alkohola u Barseloni i na Balearima

Suzbijajući pijanstvo, Barselona će od 1. juna zabraniti obilazak pabova u istorijskom okrugu Ešample. Kretanje u pabove je već zabranjeno u starom gradu – četvrti Ciutat Vella – od 2012. godine, a ta zabrana će ostati na snazi najmanje do 2028. godine.

Na Balearima je konzumacija alkohola ograničena u svim većim odmaralištima od maja 2024. Pravila se primenjuju u Llucmajoru, Palmi i Kalviji (Magaluf) na Majorci, kao i u San Antoniju na Ibici. Konzumacija alkohola na ulici je zabranjena, a prodavnice ne smeju da prodaju alkohol od 21.30 do 8 sati.

Kršenje ovih pravila može dovesti do kazni od 750 do 1.500 evra za ometajuće ponašanje ili čak 3.000 evra za najteže prekršaje.

Zabrana turističke vožnje na Majorc

Iznajmljivanje automobila će takođe postati teže, jer će posetioci morati da daju iste informacije za unajmljivanje firmi kao i hotelima. Neke firme dozvoljavaju posetiocima da popune potrebne formulare pre dolaska kako bi ubrzale proces, ali ne zaboravite da sa sobom ponesete važeću ličnu kartu kada preuzimate svoje vozilo.

Grad Soljer na Majorci zabranio je turistima da voze u centru grada sa novom zonom niske emisije. Pokrivajući 12 istorijskih ulica i oko 70 hektara opštine, pravilo znači da će biti dozvoljeno kretanje samo automobilima stanovnika.

Posetioci koji voze neregistrovana vozila, poput iznajmljenih automobila, biće zamoljeni da parkiraju na novootvorenim parking mestima, na obodu istorijskog centra grada.

Zabrana šatora na plaži

Toroks, popularna destinacija na Kosta del Solu, zabranjuje postavljanje šatora, vidikovaca i sličnih objekata na plaži. Odobrena od strane lokalnih veća 24. februara, pravilo ima za cilj povećanje bezbednosti u gradu.

Odbornici objašnjavaju da takve strukture zauzimaju prostor, stvaraju buku i zaklanjaju pogled spasiocima koji pokušavaju da zaštite kupače. Takođe bi mogli stati na put hitnim službama koje pokušavaju da pristupe plaži.

Toroks je prvi put dospeo na naslovne strane 2014. godine kada je postao prva opština u Malagi koja je izrekla kazne za posetioce plaže koji su pokušali da rezervišu mesta ostavljajući ležaljke, suncobrane ili lične stvari bez nadzora.

Pušenje u Španiji može biti kažnjivo

Poslednjih godina, Španija je snažno suzbila pušenje. Iako je pušenje u zatvorenom prostoru zabranjeno od 2011. godine, nekoliko spoljašnjih prostora takođe ima ograničenja kojih posetioci treba da budu svesni.

Barselona je bila prvi veliki grad u Španiji koji je zabranio pušenje na plažama, ali je više od 100 drugih plaža u zemlji od tada uvelo zabranu.

Na Balearskim ostrvima 28 plaža su sada zone bez pušenja. Na Ibici, to uključuje Plaja de Santa Eulalija del Rio i Plaja de Talamanka; na Majorci, uključuje Sant Joan, Santa Ponsa, Cala Estancia i nekoliko drugih; a na Menorci je zabranjeno pušenje u Binisafuleru i Plaja Gran.

Na drugim mestima u Španiji, 53 plaže u Andaluziji, 61 plaža na Kanarskim ostrvima i 18 plaža na Kosta del Solu proglašene su zabranjenim za pušenje. Na Kosta Blanci, svaka četvrta plaža zabranila je pušenje.

Pored tradicionalnog pušenja, nedavnom promenom pravila vaping je zabranjen na nekoliko lokacija. Deset plaža u Barseloni i 28 na Balearskim ostrvima zabranile su upotrebu vajpa.

Uriniranje u moru moglo bi da vas košta više od vašeg dostojanstva

Kakav god da je vaš stav o mokrenju u okeanu, Španija želi da to spreči.

Pre dve godine, grad Vigo na severu Španije uveo je kazne za “fiziološku evakuaciju na plaži ili u moru“. Prateći njene korake, Malaga je takođe zabranila podvodno mokrenje na 25 plaža u opštini i želi da poveća svoje kazne sa 300 na 750 evra.

Odluka za Malagu je još u toku konsultacija, ali ako bude usvojena, moglo bi da bude zabranjeno niz drugih ometajućih aktivnosti poput igranja lopticama, dozvoljavanja psima da uđu u vodu i rezervisanja područja sa suncobranima.

Kako da se uskladite sa turističkim zakonima u Španiji

Iako može izgledati zbunjujuće, većina pravila o oporezivanju treba da se pridržava vašeg pružaoca smeštaja. Boravišnu taksu bi trebalo da prikupi imovina, a zatim prijaviti vladi, a svaki neuspeh u tome dovešće u nevolju vlasnika smeštaja, a ne turistu.

Uverite se da imate svu pravu dokumentaciju je prirodan deo svakog putovanja. Držite ga pri ruci dok prolazite kroz graničnu kontrolu u slučaju da se od vas traži dokaz i pazite na vesti o stupanju na snagu ETIAS-a jer će to biti još jedan korak za pamćenje.

Kada je reč o lošem ponašanju, pristojnost i pažnja lokalnog stanovništva obično će biti dovoljna da vas odvrati od bilo kakvih kazni. Međutim, proverite kod svog smeštaja ili turističkog agenta o pravilima koja važe na vašem odredištu kako biste izbegli kršenje novih lokalnih ograničenja.

Izvor: Euronews

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar