Svaki put kad ide u toalet, mora da pređe GRANICU: “Imao sam sreće, komšinici su tražili PASOŠ”

Neverovatno, ali istinito

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: instagram/baarle_in_beeld

Grad Barle na granici između Belgije i Holandije nazivaju gradom s geopolitičkom anomalijom. Naime, kroz brojne objekte u gradu od privatnih kuća, restorana, kafića do muzeja i galerija – prolazi državna granica.

Zidane kuće od crvene cigle, vetrenjače, kaldrma, crkva – gradić Barle na granici između Belgije i Holandije na prvi pogled ne izgleda ništa drugačije od bilo kog prosečnog holandskog gradića. Ali Barle je ipak sasvim poseban.

Ana je slavila rođendan, a kada su gosti otišli kući, dogodio se UŽAS zbog kog je čitav kraj u neverici

Jedino se tu može dogoditi da ručak spremate u jednoj, a jedete u drugoj državi. Da sedite uvaljeni u svojoj fotelji i gledate televiziju na TV aparatu koji se nalazi preko granice. Ili čak da muž i žena spavaju u istom krevetu, ali s dve strane granice.

Kako je to moguće? Tako što se Barle sastoji iz parčića Belgije i Holandije koji su toliko isprepletani da granica prolazi kroz razne objekte u gradu – od privatnih kuća, restorana, kafića do muzeja i galerija. Granica je obeležena belim krstićima svuda po gradu i predstavlja zaštitni znak Barlea.

 

Погледајте ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Baarle in beeld (@baarle_in_beeld)

Bizarna geografija ovog grada potiče iz srednjeg veka kada su se parcele delile između aristokratskih porodica.

– Godine 1198. Vojvoda Hendrik je zemlju u Barleu dao u zakup lordu Bredi, ali je lord Breda mogao da uzme samo ono zemljište koje nije obrađeno, a zemlju koju je vojvoda Hendrik već obrađivao, zadržao je za sebe – objašnjava za DW šef gradske turističke organizacije Viljem de Gol.

Kada je 1831. Belgija proglasila nezavisnost od Holandije, među tako podeljenim parcelama valjalo je utvrditi granicu. Od obale do Nemačke granica se crtala korak po korak, ali kada su došli do Barlea, samo su ih preskočili i ostavili za naknadno rešavanje.

To naknadno rešenje stiglo je tek 1995. godine i tako su nastala dva grada – Barle Hertoh u Belgiji i Barle Nasau u Holandiji, sa ukupno 30 enklava – 22 belgijske enklave u Holandiji, sedam holandskih enklava u belgijskim enklavama u Holandiji i jedna holandska enklava u Belgiji.

Sa utvrđivanjem granica stvari nisu postale jednostavnije, jer je granica odjednom presecala ulice, parkove, parkinge, prodavnice, galerije, pa čak i kuće. Da doskoče birokratskim zavrzlamama, u Barleu su ustanovili pravilo ulaznih vrata koje kaže: tamo gde su ti ulazna vrata, tamo ti je i državljanstvo.

 

Погледајте ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Baarle in beeld (@baarle_in_beeld)


– Svaki put kad idem u toalet, moram da pređem granicu. Sva sreća, nema carine – priča Žulijan Lemans, čiju kuću preseca granica.

Njegova komšinica, međutim, nije prošla tako glatko.

Ona je 68 godina života provela kao državljanka Belgije, a 1995. birokrate su pokucale na vrata i uputile sledeće reči:

– Ulazna vrata su vam u Holandiji i sada ste državljanka Holandije. Morate da izvadite novi pasoš – prenosi DW.

Gospođi se to nije dopalo, a čak se i tadašnji gradonačelnik angažovao da osmisle rešenje – prozor i vrata na kući su zamenili mesto i ulazna vrata su tako ponovo završila u Belgiji, a gospođa je mogla da zadrži stari pasoš.

 

Погледајте ову објаву у апликацији Instagram

 

Објава коју дели Baarle in beeld (@baarle_in_beeld)

Vrhunac apsurda dogodio se u prodavnici “Zeman” kroz koju takođe prolazi državna granica. Oni su tako u jednom trenutku morali crvenom trakom da zatvore deo radnje u Belgiji, dok je onaj u Holandiji ostao otvoren. To je praktično značilo da su Holanđani mogli da kupe novu majicu, ali ne i novi donji veš, jer je on ostao zaključan u belgijskom delu radnje.

– U jednom trenutku su frizerski saloni bili zatvoreni u Belgiji, a otvoreni u Holandiji. Kasnije je bilo obrnuto. Pokušajte da objasnite takve mere ljudima koji moraju da zatvore radnje. Danima smo dobijali pozive i pokušavali da umirimo situaciju – priseća se gradonačelnik Barle Hertoha.

Četiri puta su odlagali venčanje zbog korone: Kad je konačno trebalo da stupe u brak, desio se novi MALER



Izvor: CDM, dw.com

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar