Avokado je biljka koja se smatra super-hranom, izuzetno je nutritivna, sadrži zdrave masti, proteine i vitamine. Košpica od avokada se obično baca, ali uz pravilno gajenje iz nje može da izraste biljka koja će krasiti vaš dom. No postavlja se pitanje: kako posaditi avokado iz semena i kako to učiniti na pravi način.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Na internetu ćete pronaći razne vodiče i razne metode kako to možete da uradite, većina njih je uspešna, ali neretko komplikovana. Mi smo odabrali najjednostavniji način koji uglavnom uspeva. Da biste se osigurali od neuspeha preporučujemo vam da gajite više košpica avokada. To je i odličan način da saznate kako se avokado ponaša, a i da budete sigurni da će bar jedna klica uspeti.
Kako posaditi avokado – detaljan vodič
Avokado potiče iz Južne Amerike i Srednje Amerike, a avokado koji najčešće dolazi kod nas potiče iz Meksika. Postoji nekoliko vrsti avokada, neke od njih su bacon, fuerte, hass, reed, gwen, pinkerton, zutano…
Pre nego što se odlučite na to da zasadite avokado, naglašavamo unapred: ova biljka uspeva kod nas, ali ne daje plodove. Možete je gajiti samo kao sobnu biljku. Jednostavna je za održavanje kada je presadite u saksiju i savršeno se uklapa uz enterijer.
1. korak – očistite košpicu avokada
Potrebno je da najpre očistite košticu od avokada. To ćete učiniti tako što ćete plod raseći na pola, sve do košpice, blago rukama okretati isečene delove i razdvojiti.

Dalje se košpica obično vadi nožem, ali vam preporučujemo da to ne radite, jer je možete oštetiti, a treba vam što zdravija košpica za sadnju. Zato je najbolje da košpicu izdubite kašikom pazeći da je ne oštetite.
2. korak – kako posaditi avokado
Mnogi se pitaju kako posaditi avokado, ali avokado se ne sadi u zemlju odmah, već je potrebno da košpica pusti klice, da se pojavi korenje i stabiljka i tek nakon par meseci se presadi u saksiju sa zemljom.
Biće vam potrebna čaša vode ili tegla, 4 čačkalice i vode. Najpre odredite koji je vrh košpice, on je uvek duguljastiji. Vrh mora ostati u vazduhu, nemojte ni slučajno ostaviti čitavu košpicu u vodi, već samo njeno dno.
Probodite košpicu na 4 mesta, čačkalice treba poređati u istoj ravni, na jednako udaljenim tačkama avokada. Kada se razvije klica i košpica pusti korenje, to će izgledati otprilike ovako:

3. korak – čekajte i menjajte vodu
Sledeći korak je da pričekate da se klica raspukne i iz nje krene da se razvija koren i mlada stabiljka biljke. Koliko će vremena biti potrebno da izraste klica zavisi od različitih faktora i taj period je obično između mesec dana i dva meseca.
Zato budite strpljivi i menjajte vodu na svakih 5 do 7 dana i dolivajte kad primetite da je ima manje vode. Dno mora konstantno da bude u vodi. Takođe, nemojte da promenite vodu jednom u nedelju dana, jer duže stajanje vode može uzrokovati razmnožavanje gljivica i bakterija, sa kojima klica avokada neće moći da se izbori.
Najpre ćete primetiti da je vrh koštice napukao, a spoljna opna avokada će se oljuštiti. U narednim danima ćete primetiti da se pukotina širi sve do dna, a iz dna će viriti mali koren.
Namaz od avokada – Recepti koji se spremaju za 5 minuta
Koren će vremenom rasti, a iz pukotine na vrhu će rasti izdanak biljke. U ovom periodu jedina uloga koju vi imate jeste da osigurate korenu biljke da uvek bude u vodi. Čim malo presuši, to je smrt za biljku.

Bitno je da avokado sve vreme držite na sunčevoj svetlosti, jer ga ova biljka prosto obožava i najbolje raste na suncu. No, bar dok je ne presadite u saksiju nemojte je držati na driektnom suncu, jer jako sunce može spržiti mladice. Najbolja je opcija da ga stavite pored prozora.
4. korak – kratite stabiljku
Koje korake dalje treba poštovati kada vas zanima kako posaditi avokado iz semena? Pustite da biljka raste i redovno zalivajte. Kada biljka naraste do 15 centimetara, treba je skratiti za 7 centimetara.
To će pomoći biljci da brže raste i razvije još mladica. Nemojte brinuti, stablo će ponovo izrasti bez ikakvih problema. Sve vreme redovno zalivajte biljku i menjajte vodu.
5. korak – kako posaditi avokado u saksiju?
Nakon nekog vremena biljka će ponovo izrasti na visinu do 15 centimetara. I tada je pravo vreme da je posadite u saksiju. Kako posaditi avokado? Na dno saksije stavite kamenšiće jer je avokadu potrebna dobra drenaža, a preko stavite humus.

Nemojte nipošto zasaditi celo seme u zemlju, nego ostavite gornju polovinu da viri iz zemlje. Vremenom, kad biljka dovoljno poraste i ojača biljci više neće biti potrebna košpica iz koje je izrasla.
Uvrstite ga u ishranu: Avokado pomaže u regulisanju krvnog pritiska
Za uzgoj avokada je bitno da biljka prima što više sunca, u ovom stadijumu rasta joj neće smetati ni polusenka i par sati direktnog sunca. Zato saksiju možete ostaviti i u dvorištu.
Kako održavati avokado u saksiji?
Kada prođete fazu uzgoja avokada gde vam je jedina briga kako posaditi avokado i kako ga održavati dok je u čaši, sledi faza gajenja ove biljke koja je znatno lakša. Što se tiče zalivanja, đubrenja ili odbrane od štetočina, avokado uopšte nije zahtevan.
Zalivanje mladog avokada
Zemlja nikad ne treba biti suva, obezbedite da uvek bude dovoljno vlažna, ali ne toliko da zemlja bude potopljena vodom. Potrebno je zalivanje kad god primetite da u zemlji ima manje vlage ili je nema uopšte.
Povremeno, jednom u dve tri nedelje je potrebno zaliti avokado sa više vode, gde je treba da sasvim potopite zemlju. Ovo se češće radi u letnjim mesecima.

Ako previše zalivate biljku primetićete po tome što listovi postaju žuti. To je znak da sačekate da se biljka malo osuši i da proredite zalivanje.
Povremeno otkinite vrhove
Ako želite da avokado raste u grmu onda je neophodno da mu s vremena na vreme kratite vrhove. To možete raditi i rukom, ali pažljivo kako ne biste oštetili žilice biljke. Najsigurniji način je da vrhove sečete oštrim makazama.
Smanjuje iritaciju i hrani kožu: 5 veoma korisnih svojstava ulja avokada
Iz svakog isečenog vrta rašće nove mladice, a vi ćete time postići žbunast izgled. Kidanje vrhova je preporučljivo tek kad avokado preže 30 centimetra visine.
Sa druge strane, ako ne želite da avokado raste na ovaj način, nemojte kidati vrhove, nego ga pustite samo da raste u visinu.
Šta od štetočina napada avokado?
Preporučujemo da svaki dan pogledate biljku sa svih strana (i ispod listova) kako biste se uverili da li se na njoj nalaze biljne vaši. Jer biljne vaši su štetočine koje najčešće napadaju avokado.

Biljnih vaši se možete rešiti na prost način, biljku stavite u kadu i poprskajte blago tušem, kako ne biste oštetili stablo biljke. Možta će vam biti potrebno neko vreme, ali kupajte biljku sve dok ne udavite sve biljne vaši.
Domaći preparati protiv biljnih vaši – Prašak za pecivo, luk…
Nakon toga pomešajte vodu sa malo sapunice i time poprskajte mladi avokado. Za jači efekat možete dodati i kašičicu nim ulja.
Šta raditi u zimskom periodu
Avokado je tropska biljka, te prilično loše podnosi zimske temperature. Zato je nipošto nemojte u zimskom periodu ostavljati u dvorištu ili na terasi, jer će to ubiti biljku.
Najniža temperatura koju avokado može da podnese bez posledica jeste 7 stepeni Celzijusa. Dakle, u zimskom periodu je najbolje da avokado gajite kod kuće.
Da li će moj avokado ikad davati plodove?
Mnogi kad se pitaju kako posaditi avokado zapravo žele da ga zasade da bi dobili avokado plodove. No, moraćemo da vas razočaramo, avokado odgajan u kućnim uslovima će retko dati plodove.
Ako se i desi da vaš avokado da plodove, to će biti posle minimum 4 godine, a neki će tek posle 15 godine moći da vam pruže plod. No, većina kućno gajenih avokada neće dati plod nikad.

Postoji više razloga za to. Kada kupujete plod avokada vi uzimate onaj koji je industrijski gajen u strogo kontorlisanim uslovima.
Drugi razlog je što kad se avokado uzgaja u kući, uglavnom se gaji samo jedna biljka, a avokado je biljka koja voli društvo. Razmnožavanje kod avokada ne funkcioniše tako lako kad biljka raste sama jer se tučak i prašnik ne razvijaju u istom periodu.
Ali kada imate više primeraka biljke, postoji veća mogućnost da će se biljke međusobno oprašiti i dobiti plodove.
No, čak i da vaš avokado nikad ne da plodove, on je odlična kućna biljka koja će krasiti vaš enterijer. Gajenje avokada iz semena jeste poseban uspeh i treba da budete ponosni na sebe ako se nalazi u vašoj kolekciji.
Apsolutni hit: Superfud avokado salata
Komentari (0)