Pokriveni BELIM čaršavom, nepomični, otvorenih očiju: Objektiv sa pacijentima u CRVENOJ zoni (FOTO+VIDEO)

Načelnica pulmologije kaže da se na svim odeljenjima u crvenoj zoni uglavnom nalaze pacijenti koji se nisu vakcinisali protiv kovida-19

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Vladimir Šporčić

Ekipa Objektiva imala je priliku da poseti crvenu zonu KBC “Zvezdara” i da na najslikovitiji način čitaocima i svim onim nevernim Tomama predstavi kako izgleda jedan „običan” dan zdravstvenih radnika koji ovde provode više vremena nego u svojim kućama, ali i kako pacijenti u posteljama, sa poslednjim tračkom nade, vode najvažniju bitku u životu.

Ušli smo u sobu u kojoj je boravilo oko šestoro pacijenata. Njihova tužna lica jedva su se videla ispod kiseonika koji je odzvanjao svaki čas i obaveštavao koliki je protok. Pokriveni belim čaršafom do grudi, nepomični, gledali su široko otvorenim očima oko sebe, malo u nas, malo u aparat koji im je omogućavao da lakše dišu.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

– Ovo su pacijenti koji zahtevaju visok stepen nege. Još uvek nisu i nadamo se da neće biti pacijenti intenzivnog odeljenja. Kako im se stanje popravlja, postepeno se skidaju sa kiseoničke terapije, sa takozvanog haj floa na običan kiseonik.

OD HAŠIMOTA I DIJABETESA, DO OBOLJENJA SRCA

Koordinatorka bolnice dr Vesna Dopuđa Pantić priča da najviše ima pacijenata sa različitim hroničnim bolestima koji dugo leže po odeljenjima, a kojima se zdravstveno stanje pogoršalo usled zaražavanja koronavirusom. Pored visokog krvnog pritiska, jedni imaju dijabetes, drugi oboljenje štitaste žlezde, treći bolest krvnih sudova…

Dr Đerlek za Objektiv: Srbija će praviti DVE vakcine, evo od čega sve zavisi povratak u NORMALU 

– Takvi pacijenti zahtevaju dugotrajniji oporavak, pa ne možete da ih vratite u regularan sistem lečenja. Niko od njih ne ustaje, s obzirom na to da su priključeni na kiseonik. Ako bi ustali, da mogu, došlo bi do pada kiseonika, što nikako ne sme da se desi. Oni su 24 sata na aparatu – priča naš vodič kroz ovu pandemijsku ekskurziju kovid bolnicom.

IKONE SVETACA PORED KREVETA

Mileva Lukić (66) iz Obrenovca se ceo život borila sa dijabetesom. Još u detinjstvu, doktori su joj otkrili povišen nivo šećera u krvi. Iako je striktno poštovala epidemiološke mere, čak se i izolovala u rodnom mestu pokojne majke, ova pacijentkinja je ipak osetila ujede koronavirusa po telu.

Objektiv u CRVENOJ zoni! Zavirite u zgradu UŽASA: Nema mesta za GREŠKE, ovako se lekari bore (FOTO+VIDEO) 

– Poplavele su mi vene od igala. Dragom Bogu hvala što sam ostala živa. Još treba da se borim, zahvaljujući ovim divnim doktorima, gajim nadu da ću uskoro izaći odavde. Nedostaju mi moja deca, više od 10 dana ležim ovde – priča umornim glasom pacijentkinja, na čijem stočiću stoje poređane ikone od Svete Petke do Svetog Jakova. Dr Dopuđa nas savetuje da ostavimo pacijente da odmaraju, a da porazgovaramo sa drugima koji su dan ranije skinuti sa kiseonika.

NA ODELJENJIMA UGLAVNOM NEVAKCINISANI

Načelnica pulmologije kaže da se na svim odeljenjima u crvenoj zoni uglavnom nalaze pacijenti koji se nisu vakcinisali protiv kovida-19.

– Više je takvih pacijenata, ali naravno da ima i onih koji su se zarazili između dve doze cepiva, odnosno onih koji su dobili koronu nakon prvog dela imunizacije. Mora da se širi svest o tome, jer je to jedini način da pobedimo ovaj opaki virus – objašnjava dr Dopuđa dok nas je vodila u drugi deo poluintenzivne nege. Za razliku od prethodne sobe u kojoj se osećao miris dezinfekcionih sredstava i lekova, u ovoj prostoriji izdvajala se svežina, pre svega zbog pomorandže koju je jeo jedan od pacijenata.

– Iako vam na prvi pogled deluje da su ovde pacijenti sa lakšom kliničkom slikom, varate se. Ovde su čak teži bolesnici, s tim što je volja ovih ljudi veća nego kod onih dole. Svi su oni pozitivni, naravno. Ali svako ima svoju žutu minutu, kada krišom plače ili jauče naglas ili se ućuti i distancira od svih, pa i nas medicinskih radnika. Jednostavno, pacijentima se promeni psiha zbog lečenja u bolnici – kaže naša sagovornica i dodaje da kada pacijenti dođu na lečenje zbog hipoksemije, odnosno manjka kiseonika, pa ozdrave i vrate se u normalu, dešava se da se uopšte ne sećaju određenog perioda u bolnici.

PREKO 6.000 PACIJENATA PROŠLO KROZ KBC „ZVEZDARA”

Sumirajući celu prethodnu godinu kada je počela pandemija, dr Dopuđa ističe da je preko 6.000 pacijenata prošlo kroz ovu ustanovu.

– U ovom poslednjem talasu, uglavnom dolaze iz Beograda, dok je ranije bilo pacijenata iz svih delova Srbije. Bolesnici su bili upućeni tamo gde je bilo mesta. Trenutno je kod nas smešteno 310 pacijenata,39 je na Odeljenju intenzivne nege, oko osmoro je intubiranih, a ostali su na neinvazivnoj ventilaciji. Veći broj njih su stariji pacijenti, ali ima i dosta radno sposobnih od 50 godina, pa naviše. Podjednak je broj prijema i otpusta, što je vrlo dobar pokazatelj – objašnjava naša sagovornica.

OPREZ

Kao što je dr Dopuđa rekla na samom početku našeg obilaska, najvažniji je izlazak iz crvene zone.

– Uvek se neko od kolega nalazi u prostoriji u kojoj se presvlačimo, jer ne može niko sam da se obuče. Virus može biti na kaljači ili rukavici, virus je svuda oko nas. Zato je važno biti oprezan. Sestra govori šta se prvo skida i kojim redosledom, kao i gde se odlaže upotrebljena uniforma – objašnjava naša sagovornica, koja nas ispraća u, kako kaže, svet, dok se ona vraća već uobičajenim aktivnostima – odbrani pacijenata od ove pošasti.

PIŠE: SANJA RADOVANOVIĆ

Ovu i ostale aktuelne teme čitajte u štampanom izdanju Objektiva.

Foto: Objektiv.rs

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!