Nečije životne sudbine su poput filma. Priča o Jatku Todevu je jedna od njih. Tridesetdevetogodišji Jatko je Makedonac, živi u bilizini Sidneja, oženjen je Australijankom i ima tri ćerke.
Njegova priča počinje 13. februara 1978. godine. Toga dana, JAT- ov avion YU-AGI, na letu od Beograda preko Singapura do Sidneja, poleteo je sa 106, a sleteo sa 107 putnika.
Jatkova majka, Marija tada je imala 18 godina i bila je u osmom mesecu trudnoće. Dva sata pre sletanja, na visini od 8.000 metara, Marija je osetila porođajne bolove. Kako su bolovi bivali sve jači, Marija je zatražila pomoć. Prvi joj je u pomoć priskočio Radoje Rakočević – Roki, “Jatov” perser, a pomagala mu je stjuardesa Slavica Ursić. Iako niko od njih nije znao kako da obavi porođaj, sve se na kraju dobro završilo. Posada je premestila putnike u drugi deo aviona, a prostor gde se nalazila Marija pretvoren je u porodilište. Pupčana vrpca tek rođenog dečaka presečena je makazama dezinfikovanim viskijem. Tako je na svet došao mališan, koji je po JAT-u dobio ime Jatko.
U Sidneju, Mariju je čekao suprug Stojan, koji je nekoliko meseci ranije otišao u Australiju u potrazi za boljim životom i nije ni sanjao da će tog 13. februara ujutru na sidnejskom aerodromu dočekati i sina.
Avion je kasnio, a kada je konačno sleteo, Stojan je pozvan preko razglasa u aerodromsku ambulantu.
– Tada sam pomislio, nešto se sigurno desilo. Ili je žena umrla ili imam dete – ispričao je Stojan Todev tri decenije kasnije za “Jat New Review”.
Vest o bebi iz aviona, kojoj je kao mesto rođenja upisana registracija aviona YU-AGI, već narednog dana je osvanula u svim jugoslovenskim i svetskim medijima.
Mali Jatko je od JAT-a dobio doživotno pravo da besplatno leti sa njihovim avionima bilo gde u svetu, ali za proteklih 39 godina ni jednom nije iskoristio ovaj poklon. Mogao je da leti gde god je hteo, ali je ostao u Australiji, u Sidneju, gde i danas živi i radi.
Njegova majka, Marija Todev dane u Sidneju provodi kao domaćica, a posle Jatka, Marija i Stojan Todev dobili su još jedno čedo – sina Jugoslava.
JAT više ne postoji, ali je Jatko jedini na svetu i priča o njemu ostaće jedna od najlepših “visinskih” uspomena.







Komentari (0)