OTKRIVAMO

Ljupku Stević čeka MILIONSKA kazna? Za “bubicu” i prodavanje snimka zaprećena i kazna ZATVOROM

Delo je teško dokazivo i olakšavajuća okolnost može da bude kada su u pitanju emotivni partneri, kažu stručnjaci

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: E-stock/Časlav Vukojičić, MAY/BSIP/Profimedia

Slučaj pevačice Ljupke Stević koja je prisluškivala svog partnera, bivšeg načelnika saobraćajne policije generala Dragišu Simića, danima intrigira javnost. Mnogi se pitaju može li prisluškivanje da prođe bez zakonskih posledica i kada je dozvoljno tužiti osobu koja je postavila bubicu i učinila snimak dostupnim javnosti.

Naime, ukoliko se dokaže ovo krivično delo, zaprećena je kazna do godinu dana zatvora i novčana kazna od 20.000, pa do čak milion dinara. Ukoliko se snimak pruži na korišćenje medijima, kazna zatvora je i do tri godine, objašnjavaju advokati i kriminolozi za Objektiv.rs. 

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Foto: mc.rs

Blaže kazne za “prisluškivanje iz ljubavi”

Koliko će kazna biti teška, zavisi od motiva, objektivnih razloga, olakšavajućih okolnosti i “životnih razloga” zbog kojih je prisluškivanje izvršeno. Kada se sve uzme u obzir, kazna može da bude ublažena.

Pukovnik policije Simić PRVI PUT progovorio o supruzi, a onda je poslao VAŽNU poruku ljubavnici Ljupki

“Pred zakonom je isto da li je prisluškivao muškarac ili žena i kojim uređajem je to učinjeno. Sud uglavnom ima više razumevanja prema ženama ili muževima, odnosno osobama koji su iz emotivnih razloga učinili ovakvo delo. To ne znači da neće biti kažnjeni, već samo da će njihova kazna biti nešto blaža nego kada neko prisluškuje iz koristoljublja. Naravno, muškarac ili žena ipak imaju puno pravo da tuže emotivnog partnera koji ih je prisluškivao”, kaže za objektiv.rs advokat Svetozar Vujačić. 

Dozvoljeno samo u jednom slučaju

Jedini slučaj kada je prisluškivanje dozvoljeno jeste isključivo po sudskom nalogu, koji se daje polciji i vojsci, sa tačno određenim ciljem i teriminima prisluškivanja.

“Običan čovek ne može da dobije takav nalog, već samo državne institucije. Neovlašćeno prisluškivanje bez oobrenja suda, baš kao i fotografisanje, zakonom je kažnjivo, ako ne postoji pristanak te osobe. Svaka osoba koja je prisluškivana, može da tuži osobu koja je to učinila. Da li će presudu dobiti, zavisi od dokaza. Jedino javne ličnosti nemaju pravo da tuže zbog neovlašćenog fotografisanja”, objašnjava advokat Vujačić. 

Ljupka Stević progovorila o odnosu sa Ivicom Dačićem: Bio je FENOMENALAN, moram da ga pohvalim (VIDEO)

Foto: Youtube, prentskreen

Kupovina dozvoljena, upotreba nije

Prodaja uređaja za prisluškivanje je legalna i ovakve sprave mogu da se kupe već po ceni od 300 dinara, pa naviše. Ipak, to može da se uporedi sa biber sprejom ili elektrošokom, čija prodaja je dozvoljena, ali upotreba nije.

“Postoji nekoliko privatnih detektivskih agencija koje su registrovane i koje pronalaze sive zone u zakonu. U tom slučaju, osoba koja je unajmila agenta ne odgovara za to, već upravo agencija. Ipak, vrlo malo je presuda za ovakvo krivično delo. Prema iskustvo advokata, delo je teško dokazati, osim ako neko sam ne prizna da je postavio bubicu”, kaže kriminolog Zlatko Nikolić. 

 

Piše: Aleksandra Vasić

Preuzimanje teksta ili delova teksta dozvoljeno isključivo uz navođenje izvora i linka ka stranici Objektiv.rs



Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar