Gotovo polovina mladih u Evropi koristi četbotove sa veštačkom inteligencijom za razgovore o ličnim i intimnim temama, jer ova tehnologija sve češće služi kao vid emocionalne podrške, pokazalo je istraživanje koje je danas objavljeno.
Prema podacima ankete koju je sprovela Ipsos BVA, 51 odsto od ukupno 3.800 ispitanika navelo je da im je „lako“ da o mentalnom zdravlju i ličnim problemima razgovaraju sa četbotom. Za poređenje, isti nivo otvorenosti prema zdravstvenim radnicima prijavilo je 49 odsto ispitanika, dok je sa psiholozima to slučaj kod 37 procenata.
Ipak, najviši nivo poverenja i dalje postoji u ličnim odnosima – 68 odsto mladih kaže da im je najlakše da razgovaraju sa prijateljima, a 61 odsto sa roditeljima.
Istraživanje ukazuje i na zabrinjavajuće trendove u mentalnom zdravlju, s obzirom na to da oko 28 odsto ispitanika ispunjava kriterijume za sumnju na generalizovani anksiozni poremećaj.
Gotovo 90 odsto učesnika ranije je koristilo alate veštačke inteligencije, a mnogi ističu njihovu stalnu dostupnost i neosuđujući pristup kao ključne prednosti. Čak tri od pet korisnika opisuje AI kao „životnog savetnika“ ili „poverljivog sagovornika“.
Anketa je sprovedena početkom 2026. godine među mladima uzrasta od 11 do 25 godina u Francuskoj, Nemačkoj, Švedskoj i Irskoj, po nalogu francuskog regulatora za zaštitu podataka CNIL i osiguravajuće grupe Groupe VYV.
Psiholog i istraživač digitalnog zdravlja sa Karolinski institut Ludvig Franke Fojen ocenio je da rezultati nisu iznenađujući, ali upozorava da se ne treba oslanjati isključivo na četbotove.
– Veštačka inteligencija može da pruži informacije i određeni vid podrške, ali ne sme da zameni ljudske odnose ili profesionalnu pomoć. Ako se neko obraća četbotu umesto roditelju, prijatelju ili stručnjaku, to je razlog za zabrinutost – rekao je Fojen.
Zabrinutost zbog psihološkog uticaja AI alata dodatno je porasla tokom protekle godine, a stručnjaci ukazuju na ograničenja ovih sistema u razumevanju emocija i bezbednom pružanju podrške.
Na te rizike ukazuje i nedavni slučaj iz SAD, gde je porodica jednog muškarca iz Floride tužila kompaniju Google, tvrdeći da je njihov AI četbot Gemini doprineo pogoršanju njegove paranoje, nakon čega je izvršio samoubistvo.
BONUS VIDEO:







Komentari (0)