Ambasador Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko izjavio je danas da se Naftna industrija Srbije nalazila u izuzetno složenoj situaciji, ali da je zajedničkim naporima i dobrom saradnjom Srbije i Rusije pronađeno rešenje, naglasivši da se kompanija i dalje nalazi na najvišem mogućem nivou.
– Imali smo i još uvek imamo veoma težak izazov. Uspeli smo da očuvamo saradnju. Srbija nije uradila ništa na našu štetu uprkos ugovoru, Rusija i Gaspromnjeft nisu uradili ništa na štetu Srbije. Imao sam svakodnevne kontakte sa ljudima iz Gasproma, Gaspromnjefta i rukovodstva NIS-a. Teško je zamisliti koliko je napora i truda uloženo da ne dođe do poremećaja na tržištu, uključujući finansije kompanije – rekao je Bocan-Harčenko za Prvu televiziju.
On je naveo da se u javnosti često zanemaruje razlog zbog kojeg su NIS-u uvedene sankcije, ali i podsetio da je Gasprom grupa tokom godina modernizovala i unapredila Naftnu industriju Srbije.
– Rusija je u ovoj situaciji mogla da kaže: „ovo je naša kompanija, neka ostane u ovakvom stanju“. Mi smo napravili korak u susret Srbiji, jer smo svesni da je u pitanju njena energetska stabilnost – rekao je Bocan-Harčenko.
Govoreći o nedavno postignutom sporazumu između mađarskog MOL-a i Gaspromnjefta, ruski ambasador je istakao da je reč o dogovoru akcionara, uz napomenu da je veliki deo procesa ostao van očiju javnosti.
– Teško je potvrditi vesti iz srpskih i ruskih medija. Mi imamo delove priče, ali potpunu sliku imaju samo akcionari – rekao je Bocan-Harčenko, odgovarajući na pitanje da li je cena bila prepreka u pronalaženju potencijalnog kupca za NIS.
On je dodao da je Srbija ruskoj kompaniji omogućila da pregovara sa različitim partnerima.
– Nije samo MOL bio u pitanju. Ta kompanija je bila najprivlačnija i za rusku firmu i za Srbiju, a verovatno i za Vašington. Mi smo pregovarali, a Srbija nije bila na prvom mestu sa ponudom – kazao je Bocan-Harčenko.
Prema njegovim rečima, ruska strana nije imala unapred definisan stav da NIS mora ili ne mora biti prodat određenom kupcu.
– Nismo smatrali da kompaniju treba prodati bilo kome, ali ni da je ne treba prodati Srbiji. Bili smo otvoreni za svakog kupca i svaku ponudu, osim za one predloge koji ne misle i ne žele da misle o razvoju Naftne industrije Srbije i energetskoj sigurnosti zemlje – rekao je Bocan-Harčenko.
On je ponovio da se NIS, uprkos svim izazovima, nalazi na najvišem mogućem nivou.
– Teško je zamisliti koliko je truda uloženo da se obezbedi snabdevanje u ovoj situaciji. Kompanija je očuvala stabilnost tržišta uprkos prekidu dotoka nafte koji je ranije imala – zaključio je Bocan-Harčenko.
BONUS VIDEO:







Komentari (0)