Brisevi uzeti sa kineske svemirske stanice “Tjangong” otkrili su tragove bakterije kakva se ne može naći na Zemlji, sa karakteristikama koje joj mogu pomoći da funkcioniše u stresnim uslovima stotinama kilometara iznad površine planete.
Istraživači iz Grupe za svemirsku biotehnologiju Šendžou i Pekinškog instituta za arhitekturu svemirskih letelica dali su otkrivenoj bakteriji ime po stanici – niallia tiangongensis – i ističu da proučavanje ove i sličnih vrsta može biti “ključno” za zaštitu zdravlja astronauta i očuvanje funkcionalnosti svemirskih letelica tokom dugotrajnih misija.
Brisevi su uzeti iz jedne kabine svemirske stanice u maju 2023. godine od strane posade misije Šendžou-15, kao deo jedne od dve istraživačke aktivnosti u okviru Programa proučavanja mikrobioma stambenih prostora kineske svemirske stanice.
Naknadna istraživanja pratila su rast mikroba koji nastanjuju okruženje svemirske stanice, otkrivajući mikrobiom koji se po sastavu i funkciji razlikuje od onog koji je otkriven na Međunarodnoj svemirskoj stanici.
Nova vrsta izgleda da je bliski rođak poznatog soja niallia circulans – bakterije u obliku štapića koja živi u zemljištu i koja je pre nekoliko godina preklasifikovana u novi rod, pošto je ranije smatrana patogenom vrstom iz roda bacillus.
Kao i vrste iz roda bacillus, N. circulans i njeni srodnici u svemiru u stanju su da svoju esencijalnu hemiju „spakuju“ u otporne spore kako bi preživele teške uslove. Nije jasno da li se N. tiangongensis razvila unutar svemirske stanice ili je tamo dospela u obliku spore, već sa bar nekim svojim posebnim karakteristikama.
Cena prilagođavanja
Prema nedavno objavljenoj analizi njenih gena i funkcija, ova nova vrsta ima jedinstvenu sposobnost da razlaže želatin kao izvor azota i ugljenika – sposobnost koja joj omogućava da izgradi zaštitni biofilm i preživi kada uslovi postanu teški.
S druge strane, čini se da je izgubila sposobnost da koristi druge energetski bogate supstance koje njeni srodnici lako koriste.
Ovo ne samo da pokazuje da niallia može biti veoma raznolika grupa mikroorganizama, već i koliko lako neke bakterije mogu da se prilagode životu u orbitalnim staništima.
A i ne možemo mnogo da učinimo po tom pitanju. Pregled „čistih prostorija“ koje je Nasa koristila za pripremu misije “Mars finiks” (Mars Phoenix) otkrio je desetine sojeva mikroorganizama koji pripadaju 26 do tada nepoznatih vrsta.
Nedavno istraživanje ovih novih bakterija pokazalo je da njihova neverovatna sposobnost da prežive u uslovima za koje se smatralo da su sterilni, potiče od gena povezanih sa popravkom DNK i otpornošću na supstance koje su toksične za druge mikrobe.
Upoznati neprijatelja očigledno je značajan korak ka njegovom savladavanju. Ako ne možemo da sprečimo njihovo postojanje ili sposobnost prilagođavanja, onda je od ključne važnosti da možemo da predvidimo kako će se mikrobi prilagoditi životu u svemiru.
Još uvek nije utvrđeno da li niallia tiangongensis predstavlja pretnju po zdravlje astronauta na stanici Tjangong, ali imajući u vidu da njen srodnik može izazvati sepsu kod imunoslabih pacijenata, kao i njenu novootkrivenu sposobnost razlaganja želatina, potencijalne zdravstvene opasnosti od ove i drugih svemirskih bakterija predstavljaju ozbiljno pitanje.
Komentari (0)