Ključni deo sezone za košarkaše crno-belih: Partizan – Biti ili ne biti?

Pred košarkašima Partizana je odlučujući deo sezone u Evroligi

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Objektiv.rs

Reprezentativna pauza je gotova, završena je i sezona kupova u Evropi i to znači samo jedno – Evroliga se vraća “na velika vrata”.

To za košarkaše Partizana znači da će u petak od 20 časova i 30 minuta igrati protiv Baskonije pred svojim navijačima u 27. kolu elitnog takmičenja, piše B92.

Podsetimo, Partizan je odmah na startu razočarao navijače i izgubio od Baskonije u “Fernando Buesa Areni” rezultatom 88:82 u prvom kolu Evrolige.

Sada je vreme za osvetu i to zna i Željko Obradović, stručni štab, ali i igrači dok navijači (kao i uvek) očekuju pobede.

Pre nego što “uskočimo u voz” za predstojeće mečeve, malo ćemo se pozabaviti sezonom koju Partizan ima u Evroligi, brojem pobeda i poraza, statistici i analitici.

Crno-beli svet

U dosadašnjem delu sezone, Partizan je ostvario 14 pobeda i 12 poraza i nalazi se na 8. poziciji u Evroligi.

Izabranici Željka Obradovića imaju fantastične brojke jer su tokom tih 26 utakmica na 100 poseda davali 119.7 poena što je na deobi treće pozicije (podaci sa hackastast i 3stepsbasket), dok su u odbrani davali 114,3 poena na 100 poseda.

To daje treći najboji NET rejting Evrolige u visini 5,4 gde su samo Panatinaikos i Olimpijakos ispred Partizana.

Partizan u proseku ima 69,5 poseda na 40 minuta što je najmanje u celoj Evroligi (najsporija košarka), a po efikasnosti (eFG% i TS%) su 7. tim takmičenja.

Po broju skokova više nisu poslednji (32 skoka po meču), sada su na deobi začelja sa Olimpijom Milano i Virtusom iz Bolonje, dok su po broju ukradenih lopti (7,3) drugi tim, a po blokadama (2,9) treći tim Evrolige.

Faktori koji često odlučuju pobednika

Ostatak statistike je preuzet sa “Bballytics” i možete videti i sami kako izgleda:

Dalje, crno-beli pogađaju oko 20 dvojki za meč što je prosečno nekih 55%, za tri imaju 38% i tu su peti tim Evrolige, dok su deseti izvođači bacanja sa 77%.

Zahvaljujući podacima “3stepsbasket” možete videti i kako je Partizan šutirao po pozicijama odnosno koliko su bili uspešni u procentima.

Da pogledamo faktore koja često odlučuju pobednika i kako ta vrsta analitike “voli” Beograđane ili je možda drugačije?

Razlika u šutu za tri kaže da Partizan šutira oko 38% za tri, dok protivnicima dozvoljava oko 35% šuta van linije 6,75.

Takođe, oko 55% za dva (kao što je rečeno), dok se dozvoljava oko 54%, ali je ključna razlika u broju poseda i ukupnom broju poena jer postižu 83,3 poena po meču i dopuštaju 79,4…

Efikasnost je ključ. Partizan je to skapirao, ali ono što ga je često ranjavalo je skok (proizvod defanzivnog sistema bilo zona bilo preuzimanja) i to smo napomenuli da su crno-beli na dnu uz dva italijanska predstavnika.

Za kraj ovog dela ostavili smo asistencije i izgubljene lopte (as/to ratio) i odnos ova dva parametra. U proseku je Partizan na +8 (18 as/10 to).

Zahvaljujući “Clutch data” dobili smo i ovaj grafikon uticaja igrača na uspeh ekipe i samo obratite pažnju na učinak od 19. do 26. kola gde nijedan igrač crno-belih nema negativan uticaj!

A, sada, raspored
Sa svim ekipama u Evroligi morate odigrati dve utakmice u regularnom delu sezone po jednu kod kuće i u gostima. Zbog čega se ovo posebno navodi?

Partizan do kraja sezone ima još četiri utakmice u gostima i četiri utakmice kod kuće.

Kod kuće:
28. 2. Baskonija
21. 3. Anadolu Efes
25. 3. Alba Berlin
10. 4. Real Madrid

U gostima:
07. 3. Olimpijakos
14. 3. Barselona
27. 3. Bajern
03. 4. Žalgiris

Pogledajmo dosadašnji uspeh Partizana kod kuće i u gostima. Partizan je sa skorom 7-6 tek 15. ekipa Evrolige po učinku na domaćem parketu…

To, naravno, znači da Partizan na gostujućim terenima igra daleko bolje i po tome je 5. ekipa takmičenja sa skorom 7 pobeda i 6 poraza.

Ovako nešto nismo navikli od Partizana, pogotovo jer su ove četiri preostale utakmice na domaćem parketu izuzetno važne i maltene svaka može da se gleda kao mini finale za crno-bele.

Ponovo se okrećemo protivnicima i pogledaćemo težinu rasporeda prema statistici “Clutch data” koja kaže da Partizan ima 14. najteži raspored do kraja sezone u preostalih 8 kola.

Kada pričamo o predikcijama za plej-in i plej-of ni brojke sa “clutch data” nisu znale da daju odgovor.

Po tim podacima koje su objavili Partizan je u društvu “nepredvidivih”.

Tu su još i Real Madrid, Panatinaikos, Barselona, Crvena zvezda, kao i Fenerbahče jer nikome nije jasno da li su ovi timovi za plej-in, plej-of, top 4 ili van priče o doigravanjima.

Sve to su naznake jedne od najzanimljivijih i najkonkurentnijih sezona koje je Evroliga mogla da ponudi.

Interesantno je i to što su mnoge stvari u magli i što se predviđa da će za mesto među Top 4 biti potrebna 21 pobeda, da će za Top 6 biti potrebno 20 pobeda, a 18 trijumfa za mesto u Top 10.

Ukoliko je ova matematika precizna, to znači da Partizan mora da pobedi sve mečeve kod kuće, a i da “ukrade” neki trijumf na strani gde će imati težak posao sa Žalgirisom i Bajernom (žargonskim rečnikom “domaćice”) a da se ne priča o Olimpijakosu i Barseloni.

Za kiks nema prostora, fokus mora da bude na najvišem mogućem nivou.

Fokus je upravo ono na šta Željko Obradović aludira tokom cele godine jer statistika jasno kaže da je Partizan kvalitetan, sada “samo” treba da održe taj nivo i glava će im biti iznad vode.

Sve je u rukama Partizana. Ako dobro odigraju i pobede gde treba da pobede, biće onako kako su zamislili.

Zdravlje će biti jako važan faktor. Videli smo da su se u trenažni proces vratili Frenk Nilikina i Vanja Marinković (čak igrao na Kupu), ali se Isak Bonga povredio na utakmici u dresu Nemačke.

Mnogo utakmica je Partizan odigrao ove sezone bez nekoliko bitnih igrača, naučili su da “zbiju” redove, ali uigranost glavnih figura će doneti prevagu u odlučujućim momentima.

Izvor: B92

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!