Nema potrebe da jedna zemlja kontroliše industriju poluprovodnika, koja je složena i zahteva podelu rada, rekao je u subotu najviši tajvanski tehnološki zvaničnik nakon što je američki predsednik Donald Tramp kritikovao dominaciju čipova na ostrvu.
Tramp je u četvrtak ponovio tvrdnje da je Tajvan preuzeo industriju i da želi da je vrati u Sjedinjene Države, rekavši da namerava da obnovi američku proizvodnju čipova.
Vu Čeng-ven, šef tajvanskog Nacionalnog saveta za nauku i tehnologiju, nije imenovao Trampa u objavi na Fejsbuku, ali se pozvao na komentare tajvanskog predsednika Laj Čing-tea u petak da će ostrvo biti pouzdan partner u demokratskom lancu snabdevanja globalne industrije poluprovodnika.
Vu je napisao da je Tajvan često bio upitan poslednjih godina kako je njegova industrija poluprovodnika postala međunarodno priznato merilo.
“Kako smo to postigli? Očigledno, nismo ga dobili bez razloga od drugih zemalja”, rekao je on, prepričavajući kako je vlada razvijala sektor od 1970-ih, uključujući pomoć u osnivanju TSMC-a, sada najvećeg svetskog proizvođača čipova po ugovoru, 1987. godine.
“Ovo pokazuje da je Tajvan uložio pola veka mukotrpnog rada da bi postigao današnji uspeh, što svakako nije nešto što se lako preuzima od drugih zemalja. Svaka zemlja ima svoj specijalitet za čipove, od Japana, koji proizvodi hemikalije i opremu, do Sjedinjenih Država, koje su „bez premca“ u dizajnu i primeni inovativnih sistema, rekao je Vu.
“Industrija poluprovodnika je veoma složena i zahteva preciznu specijalizaciju i podelu rada. S obzirom da svaka zemlja ima svoje jedinstvene industrijske snage, nema potrebe da jedna nacija u potpunosti kontroliše ili monopolizuje sve tehnologije na globalnom nivou”, rekao je on.
Kako kaže, Tajvan je voljan da posluži kao baza za pomoć “prijateljskim demokratskim zemljama” da igraju odgovarajuću ulogu u lancu snabdevanja poluprovodnicima.
Komentari (0)