“Šejn”, kineska kompanija specijalizovana za takozvanu brzu modu, planira inicijalnu javnu ponudu na Londonskoj berzi u prvom kvartalu 2025. godine, navodi “Tajms”. Regulatorno odobrenje trenutno se čeka na ovaj potez, dodaju novine.
Zašto je to važno: “Tajms” je objavio da bi IPO mogao da postane jedan od najvećih poslova na londonskoj berzi u poslednjoj deceniji. Ako se “Šejn” ipak odluči za listing u Velikoj Britaniji, to bi pružilo preko potreban podsticaj londonskom tržištu, dodaje medij.
Prema “Tajmsu”, “Šejn” radi sa američkim investicionim bankama “Goldman Saks”, “JP Morgan” i “Morgan Stanli” na potencijalnom flotu.
Očekuje se da će “Šejnova” procena za IPO biti postavljena na oko 50,3 milijarde funti. Kompanija se priprema da u narednim nedeljama održi zvanične skupove za investitore, tokom kojih će se njen menadžerski tim sastati sa institucionalnim investitorima, navodi “Tajms”. Trenutno se prospekt IPO distribuira među odabranim zainteresovanim stranama, ali još uvek nije zvanično objavljen, navodi se u izveštaju.
“Šejn” je prvobitno planirao da se izlista u Sjedinjenim Državama, ali je američka Komisija za hartije od vrednosti tvrdila da njena prijava neće biti prihvaćena osim ako kompanija ne podnese javne prijave. “Šejn” je od tada prebacio fokus na londonski listing. Izveštaj “Tajmsa”navodi da su francuski ministri takođe pokušali da ubede “Šejn” da se uvrsti na berzu u Francuskoj.
Plan je izazvao zabrinutost u Velikoj Britaniji u vezi sa “Šejnovim” ekološkim, društvenim i upravljačkim (ESG) akreditivima, posebno njegove politike rada i lanca snabdevanja. Ranije je “Šejn” priznao da su zaposleni u njenim kineskim fabrikama radili više sati nego što je dozvoljeno zakonima o radu zemlje. Nekoliko visokih britanskih političara pozvalo je na strožiju kontrolu liste.
Iako ostaju ozbiljni znaci pitanja u vezi sa “Šejnovim” ekološkim i radničkim praksama, neki posmatrači sugerišu da bi listing potencijalno mogao da podstakne firmu da se bavi takvim pitanjima podsticanjem veće transparentnosti i odgovornosti zbog izveštavanja koje zahteva berza.
Osnovan u Nanjingu od strane Krisa Ksua 2008. godine, “Šejn” je izrastao od jeftinog kineskog trgovca odećom u globalnog modnog giganta na mreži sa prodajom od 50 milijardi dolara do 2024. godine, dok je njena aplikacija generisala ukupno 199,37 miliona preuzimanja širom sveta 2024. od oktobra).
Prema “Rojtersu”, “Šejn” je najveći svetski trgovac brze mode sa 18% globalnog tržišnog udela.
Komentari (0)