Počela era beba generacije “beta”: Novorođenčad neće moći bez jedne stvari, ali imaće prednosti

Kada je reč o mentalnom zdravlju omladine, na Institutu za mentalno zdravlje se stručnjaci svakoga dana susreću sa mladima, jer se nudi potpuno besplatna psihološka pomoć

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Pixabay/Tawny Nina Botha

Bebe rođene na današnji dan, 1. januara 2025. godine, zvanično su otvorile sezonu generacije “beta”, kojoj će pripadati svi rođeni do 2039. godini. Smatraju se naslednicima generacije “alfa”, koja je trajala od 2010. do 2024. godine.

Generaciju “alfa” obeležila je tehnologija kao sastavni deo života, dok će male “bete” živeti u dobu veštačke inteligencije, a Snežana Mrvić iz Instituta za mentalno zdravlje upozorila je na izazovima koji očekuju ovu novorođenčad.

“Alfe” podigle svest o očuvanju mentalnog zdravlja

Prema rečima Snežane Mrvić, “alfe” su, kao i milenijalci, dosta toga ostavili za sobom, a bili su pioniri upotrebe tehnologije uopšte i korišćenja društvenih mreža.

– Mislim da su i oni zaslužni dosta, zato što se, posebno među mladima, podigla svest o očuvanju mentalnog zdravlja, mislim, ja o tome govorim jer se eto time i bavim, i mislim da su oni nekako danas postali ti lideri u tome, u toj, da kažem, introspekciji. Oni su vrlo otvoreni, vrlo su postali kritični, samokritični, nekako orijentisani ka raznim oblastima, usmereni na razne oblasti – ističe Mrvićeva.

Težak je odgovor na pitanje šta će to obeležiti generaciju “beta”, ali se smatra da nikako neće moći bez veštačke inteligencije!

– Mislim da će naravno to biti veliki zadatak na roditeljima, uopšte na nastavnicima, kasnije profesorima koji će prosto biti tu kao neki medijator između toga kako da nauče da žive između tog digitalnog i realnog sveta. Jer koliko će olakšica doneti veštačka inteligencija, pretpostavljam da će biti malo i nekih izazova u tome – ističe stručnjak.

Snežana kaže da kada govorimo o medicini, obrazovanju, gde će to biti personalizovano obrazovanje, pretpostavlja da će biti prilagođeno nekako individualno svakoj osobi, ali doći će i do izazova u integraciji realnog i digitalnog sveta.

Dodaje da će veštačka inteligencija umnogome olakšati funkcionisanje jer, sa dostupnošću informacija život postaje jednostavniji.

Međutim, veliki broj informacija je mač sa dve oštrice!

Roditeljima “beta” će biti lakše

– Roditelji “beta” generacije čini mi se da već su prosto veoma iskusni u potrebi i tehnologija, a i AI, koji je postao opet nekako sastavni deo života, tako da će biti mnogo prilagodljiviji, kao što već i jesu prilagodljivi, kao što su ove generacije sada mnogo nekako fleksibilne i, kao što rekoh, osvešćeni, tako da mislim da će njima biti mnogo lakše, nego što je bilo našim roditeljima – rekla je Snežana Mrvić.

Kada je reč o mentalnom zdravlju omladine, na Institutu za mentalno zdravlje se stručnjaci svakoga dana susreću sa mladima, jer se nudi potpuno besplatna psihološka pomoć.

– Svi mi, ne samo ja, nego moje kolege, primetili smo koliko su zaistamladi ljudi danas spremni da traže psihološku pomoć, i koliko treba da im budemo zahvalni na tome što su uticali, što su pomogli da se destigmatizuje problem mentalnog zdravlja – ističe ona.

Otvorenost je za njih velika prednost.

– Što se mentalnog zdravlja tiče, brige o mentalnom zdravlju, što se tiče svesti, ekološke svesti, što se tiče inkluzije u društvu, što smo nekako postali i mi, zahvaljujući njima, nekako postajemo, čini mi se malo otvoreniji i tolerantni. Nekako svet postaje tolerantnije mesto, zahvaljujući njima, ovoj generaciji koju danas imamo – ističe Mrvićeva.

Izvor: RTS

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!