Izgradnjom tunela između Engleske i Amerike, putovanje bi trajalo manje od 60 minuta (VIDEO)

Razdaljina između Londona i Njujorka je pet hiljada kilometara, a vozovi bi mogli da postigni brzinu od 4800 km na sat

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Unsplash/ Thanos Pal

Predlozi za izgradnju tunela koji bi povezivao Veliku Britaniju i SAD, ispod Atlantskog okeana, ponovo su u fokusu, ali sa cenom od gotovo 20 biliona dolara, ovaj projekat je pravi tehnološki i finansijski izazov.

Ideja o “Transatlantskom tunelu“ datira još iz 19. veka, kada su vizionari spekulisali o mogućnosti putovanja ispod okeana. Savremeni predlozi se oslanjaju na tehnologiju koja daleko prevazilazi maštu tih vremena. Ipak, izazovi poput obima gradnje, enormnih troškova i praktičnosti do sada su bili prepreka ka realizaciji ovog grandioznog projekta.

Dok let između Londona i Njujorka traje oko osam sati, ranije nije bilo jasno da li bi vozovi ispod okeana mogli da pređu tu udaljenost dovoljno brzo da opravdaju troškove izgradnje,piše Newsweek.

Sa razdaljinom od preko 5.000 kilometara između ova dva svetska grada, gradnja tunela bi trajala godinama. Za poređenje, Kanal tunel koji povezuje Englesku i Francusku, dug 37,9 kilometara, građen je šest godina. Procene troškova za transatlantski tunel dostižu čak 15,5 biliona funti, odnosno 19,8 biliona dolara.

Međutim, napredak u tehnologiji vakuumskih cevi čini ovaj koncept izvodljivijim. Kreiranjem vakuuma unutar tunela i korišćenjem vozila pod pritiskom, vozovi bi mogli teorijski da dostignu brzine veće od 4.800 km/h, što bi put između Londona i Njujorka smanjilo na manje od sat vremena.

Ovaj revolucionarni dizajn, koji eliminiše otpor vazduha, omogućava mnogo veće brzine u poređenju sa konvencionalnim vozovima. Slične ideje razvijaju se u Indiji pod nazivom „hiperlup“. Skratiti interkontinentalni put na nekoliko minuta znači da bi ovakav projekat prvi put mogao da opravda enormne troškove gradnje, uz veću efikasnost i ekološku prihvatljivost u poređenju sa avio-saobraćajem.

Ipak, dizajn tunela još uvek nije konačno definisan. Neki predlozi uključuju tunel ukopan ispod okeanskog dna, dok drugi predlažu gradnju na stubovima. Jedan od inovativnih predloga predviđa plutajući tunel koji bi bio pričvršćen za okeansko dno pomoću kablova.

Ako bi se tunel gradio istom brzinom kao Kanal tunel, završetak projekta bi trajao neverovatnih 782 godine.

Koncept vakuumskih vozova popularizovao je Ilon Mask, koji je 2013. predstavio ideju transportnih kapsula u vakuumskom okruženju radi smanjenja otpora vazduha. Ova tehnologija se već testira u Indiji i Kini, s planovima za implementaciju u njihove sisteme brze železnice.

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar