Koliko pobeda Donalda Trampa može da donese u borbi za globalni mir, ali i da utiče na jačanje pozicije naše zemlje zahvaljujući poboljšanju odnosa s Vašingtonom pokazalo se već u prvim danima nakon vesti o ishodu američkih izbora. O tome svedoči i činjenica da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić među prvim liderima u svetu koji su razgovarali s novoizabranim predsednikom SAD, rekavši da je „to velika čast za našu malu zemlju, veliki uspeh za našu zemlju”. Prostor za diplomatsko delovanje Beograda u novoj američkoj administraciji očigledno je širok i zahvaljujući održavanju dobrih odnosa i s ključnim ljudima iz Trampovog tima mnogo pre nego što je bio poznat ishod američkih izbora, ali i nedvosmislenoj podršci koju je srpski narod pružio i pruža Donaldu Trampu, piše “Politika.rs”.
Vučić je između ostalog naglasio da Amerikanci obavljaju razgovore s liderima u svetu kojima pokazuju poštovanje, kao i da su u razgovoru učestvovali i Ilon Mask i Kris Rudik, za koga je rekao da možda i najbolje od svih njih poznaje prilike u Srbiji. „Zahvalan sam predsedniku Trampu što je znao mnogo stvari o Srbiji. Nećete verovati, čak je govorio i o sportskim uspesima naše nacije, naše zemlje. Ja sam iskoristio priliku da, uz želju da dalje unapređujemo naše odnose u svim sferama društvenog života, izrazim želju i nadu da će posetiti Srbiju jer je Srbija bila zemlja gde je podrška za izbor predsednika Trampa bila najveća u celoj Evropi”, rekao je Vučić u video-snimku nakon razgovora, a ukazao je i da je Tramp zahvalio na ogromnoj podršci koju je dobio od građana Srbije, od srpskog naroda. Izrazio je i uverenje da će s novoizabranim predsednikom SAD u narednom periodu moći da razgovara o daljem unapređenju odnosa dve zemlje na svim poljima.
Da je Aleksandar Vučić među prvim liderima u svetu koji su se čuli s novoizabranim predsednikom Donaldom Trampom, ukazao je premijer Miloš Vučević istakavši da je to dobar znak za našu zemlju. Ocenio je i da je Tramp bio prilično dobro informisan o Srbiji i da to nije bio protokolarni razgovor, već razgovor o tome šta će se dalje raditi. „Mogli bismo da očekujemo i susret dvojice zvaničnika na inauguraciji. To su velike stvari. Vidite ko sve dolazi u Beograd, a onda čitate naslove u Zagrebu, Sarajevu, delu Podgorice, Prištini i vidite kako ih sve to nervira. Čim ja to vidim, znam da je to dobra stvar”, rekao je premijer.
Dodao je da kad god zagrebačka štampa počne da piše sve najgore o tome što radi Vučić to znači da je Vučić nešto dobro uradio za Srbiju. „Videli smo da se na hrvatskoj televiziji poziva da se predsednički avion pogodi raketom. I oni se smeju i kako oni to ’lepo’ zaključe, da se time reši problem”, naglasio je Vučević. Napomenuo je da pojedini mediji pola dana nisu objavili da se predsednik Vučić među prvima čuo s Trampom. „Valjda je to dobar znak za Srbiju. Valjda je to na ponos, dobra vest”, kazao je Vučević.
Ministar spoljnih poslova Marko Đurić rekao je da razgovor Trampa i Vučića „nije došao slučajno” već da je posledica činjenice da Srbija danas ima „fantastičnu i jedinstvenu priču” i da je u prethodnih deset godina bila fokusirana na ekonomski i infrastrukturni razvoj i rešavanje regionalnih odnosa. „Izdvojila se odgovornim odnosom u moru tih malih etnonacionalističkih lidera koji i sada zajedljivo komentarišu činjenicu da je Srbija ostvarila prvi kontakt sa SAD”, rekao je Đurić za TV Pink, prenosi Tanjug. Đurić je naveo da je jedna od tema telefonskog razgovora srpskog i američkog predsednika bila i poseta Trampa Srbiji i podsetio da je Džimi Karter poslednji predsednik SAD koji je posetio Beograd, pre 44 godine.
„Siguran sam da bi predsednik Tramp bio dočekan bolje u Beogradu nego u bilo kojem od regionalnih gradova ili prestonica”, rekao je šef diplomatije i dodao da u Srbiji postoji velika volja za odnose međusobnog poštovanja sa SAD, za unapređenje ekonomske saradnje i za saradnju na rešavanju regionalnih pitanja, podsetivši i da je pre dve godine osnovan Američko-srpski poslovni savet, čija je delegacija boravila prošle sedmice u Beogradu, gde se sastala s predsednikom Vučićem.
Komentarišući ishod predsedničkih izbora u SAD, politički filozof Dragoljub Kojčić za „Politiku” ističe da se „istorija odvija u ciklusima, jedan je, na primer, bio hladni rat, drugi pad Berlinskog zida, treći je bio epoha nepravde i neprava, koja je započela bombardovanjem SR Jugoslavije, a sada izbornim trijumfom Donalda Trampa, otvara se novi horizont za čovečanstvo”.
„To pre svega počinje reformom američkog realnog političkog sistema i demontažom duboke države i drugih skrivenih centara odlučivanja. To znači da će odluke donositi vidljiva vlast koju su građani demokratski izabrali na izborima. Možemo to nazvati borbom za unutrašnji suverenizam koju je poveo Donald Tramp. Takođe, to znači da se vapaj za autonomiju koji se iskazao na globalnom istoku i jugu preliva na celinu sveta. To je planetarna misija političkog programa Donalda Trampa. Svojim gotovo unisonim navijanjem za njegovu pobedu, Srbi su pokazali da bolje osećaju politički puls čovečanstva i da su i ovog puta na pravoj strani istorije”, ocenjuje Kojčić.
Karijerni diplomata Zoran Milivojević za naš list ističe kako „odmah treba reći da je za nas ova pobeda Trampa bolja opcija i rešenje nego što bi to bilo da je pobedila gospođa Kamala Haris”. „Iz više razloga. Prvo što mi imamo pozitivno iskustvo iz prvog mandata Trampa, kad je ta administracija u određenoj meri imala u vidu interese Srbije i bila pragmatična i konstruktivna, naročito oko Kosova i Metohije, da treba tražiti političko rešenje. Druga stvar je što je tada uspostavljen poseban odnos s određenim ljudima koji su danas u najužem krugu Trampa, gospodin Grenel, Trampov zet Kušner i drugi, s kojima smo mi mudro i pametno održavali kontakte”, ističe Milivojević. Dodaje da je poziv koji je usledio, odnosno razgovor predsednika Vučića i Trampa rezultat i toga – ulaganja u administraciju koja dolazi i gde Srbija ima najbolju početnu poziciju, ne računajući najbliže, tradicionalne saveznike Amerike.
„Treće, njihovi interesi preklapaju se s interesima Srbije, u prvom redu zalaganje za mir. Predsednik Vučić je jedan od malobrojnih koji su se zalagali za mir, a sada ima punu satisfakciju. I jednoj i drugoj strani cilj je jačanje ekonomije, a njihove politike zasnivaju se na suverenizmu i tradicionalnim vrednostima. Nije slučajno što je sam razgovor specifičan i iskače od razgovora sa saveznicima, koji su prirodni sled. Ovde se pokazalo da postoji poseban nivo tretmana Srbije i poverenja i kad je reč o ličnosti i jednog i drugog lidera. Pokazalo se da Srbija ima prolaz u toj administraciji, što je dobra osnova za interese i kad je reč o najvažnijim nacionalnim pitanjima. Amerika neće odustati od Kosova, ali će svakako biti bliže traženju rešenja političkim sredstvima i da se gradi kompromis. Važno je i što su Srbi u SAD glasali za Trampa, što jača srpski lobi, dodatno nam obezbeđujući prolaz u novoj administraciji”, zaključuje Milivojević.
Đurić: Nervoza u Prištini, treba konačno primeniti Briselski i Vašingtonski sporazum
U Prištini postoji nervoza jer je Donald Tramp ponovo izabran za predsednika SAD, rekao je ministar Marko Đurić i dodao da se nada će glas koji se odnosi na položaj Srba da se „nešto više čuje”, uz ocenu da je međunarodna zajednica na KiM na velikom ispitu. Tako je odgovorio na pitanje kakav se odnos može očekivati od Trampove administracije kad je reč o AP KiM i teroru koji sprovodi Albin Kurti nad srpskim narodom. Đurić je dodao da očekuje da se konačno primene i Briselski sporazum i Vašingtonski sporazum, za koje se, kako kaže, Kurti pravi da ne postoje.
Komentari (0)