Sve više mladih suočava se s dijagnozom raka debelog creva, često pre 50. godine, a onkolozi još nemaju konačan odgovor zašto.
Rak debelog creva, koji je nekada bio karakterističan za stariju populaciju, sada beleži porast od čak 50% među mlađima od 50 godina u poslednje tri decenije. Iako su visoke stope gojaznosti jedan od mogućih faktora, stručnjaci sve više upozoravaju na svakodnevnu ishranu modernog čoveka, posebno na ultraprerađene namirnice.
Ultraprerađena hrana je najznačajnija promena
Ultraprerađene namirnice, poput belog hleba, peciva, pahuljica, gotovih jela, pa čak i soseva, često sadrže aditive za poboljšanje ukusa i teksture. Sve je više dokaza da ti aditivi i hemikalije mogu negativno uticati na naš probavni sistem, posebno na mikrobiom – važnu zajednicu bakterija i mikroba u našim crevima, koja reguliše rad našeg imunog sistema.
Dr Džo O’Salivan, onkolog s Queen’s University Belfast, ističe da su ultraprerađene namirnice postale najznačajnija promena u načinu života u poslednjih 40 godina.
„Porast raka kod mladih mora imati veze s nečim što konzumiramo“, kaže O’Salivan. Njegov kolega, dr Kris van Tuleken, ide korak dalje tvrdeći da su ultraprerađene namirnice možda čak jednako opasne kao duvan.
Simptomi koji se ne smeju ignorisati
Simptomi raka debelog creva mogu biti suptilni, a prepoznavanje promena u telu može da znači pravovremeni odlazak lekaru. Istraživanja pokazuju da mladi često imaju drugačije simptome u poređenju sa starijim pacijentima, napominje Index.hr.
Među najčešćim su:
Rektalno krvarenje – mlađi pacijenti često misle da je reč o hemoroidima, ali svaki oblik krvarenja treba proveriti.
Promene u učestalosti pražnjenja creva – česta potreba za odlaskom u WC može biti znak promena u crevima.
Nelagoda u stomaku – bol u stomaku, posebno u donjem delu, može ukazivati na problem.
Pogledajte koji su još simptomi raka debelog creva kod mladih.
Studije su pokazale da čak 60% mladih s dijagnozom raka debelog creva uoči krvarenje ili promene u pražnjenju creva, a u mnogim slučajevima dijagnoza se postavi tek kada je bolest već uznapredovala.
Kako bismo smanjili rizik od raka, stručnjaci savjetuju usmerenost na svežu i neprerađenu hranu koja podupire zdrav mikrobiom creva, te izbegavanje aditiva i hemikalija koje remete prirodnu ravnotežu u telu.
Komentari (0)