Dani evropske baštine biće obeleženi ovog septembra pod temom „Rute, mreže i veze“. Muzej afričke umetnosti pridružuje se manifestaciji sa raznovrsnim i besplatnim programom za sve posetioce.
Ovaj događaj predstavlja jedinstvenu priliku za povezivanje sa kulturnim nasleđem i za učenje dragocenih lekcija iz istorije.
U ponedeljak, 23. septembra u 18 časova biće održano predavanje „Putevima hip-hop mreže“ koje će održati Aleksandra Gačić, kustoskinja Muzeja. Nastao na ulicama Bronksa u Njujorku krajem 70-ih godina, hip-hop je do danas postao globalna kultura sa lokalnim scenama širom sveta. Primenom teorijskog koncepta konstruisanja autentičnosti identiteta, poseban osvrt predavanja biće na istorijskom razvoju i disperziji hip-hop kulture u Srbiji posredstvom antropološke analize uličnog plesa.
Putopisno veče „Alžir – biser Magreba“ biće upriličeno u četvrtak, 26. septembra u 18 časova. Ovo veče biće posvećeno Alžiru, najvećoj državi Afrike i arapskog sveta, tzv. biseru Magreba, koji nudi izuzetne prirodne, turističke i kulturne atrakcije. Autor programa, Marko Jelić, predsednik Društva prijatelja Alžira, koji je i licencirani turistički vodič, predstaviće svoje impresije s mnogobrojnih putovanja po ovoj prijateljskoj zemlji i približiti Alžir kao još uvek nedovoljno poznatu turističku destinaciju, ali i podsetiti na snažne veze između naših naroda i bogato zajedničko nasleđe. Program se realizuje u saradnji sa Ambasadom NDR Alžir u Beogradu.
U nedelju, 29. septembra u 11 časova biće realizovano poslednje vođenje kroz tematsku izložbu „Zdravko Pečar – (AUTO)PORTRETI”. Izložba je organizovana povodom trideset godina od smrti Zdravka Pečara. Autori izložbe će približiti duh vremena u kojem je Pečar živeo i radio, kao i višestrukost njegove ličnosti: revolucionara, partizana, (ne)zvaničnog ambasadora, istoričara izvan i u kabinetu, kao i osnivača Muzeja afričke umetnosti u Beogradu. Kroz izložbu vode dr Nemanja Radonjić i Luka Savčić.
Uporedo sa vođenjem biće održana i kreativna radionica za decu „Pišem ti pismo”. Pored čuvanja, obrade i izlaganja predmeta afričkih kultura i umetnosti, Muzej afričke umetnosti (MAU) poseduje i dragocenu arhivu – beleške, pisma, razglednice, fotografije i druge vidove dokumentarne građe, koja je nastala tokom putovanja osnivača muzeja Vede Zagorac i Zdravka Pečara u Afriku. Cilj radionice je da se učesnici upoznaju sa strukturom pisanja pisma. Deca će pisati dva pisma: jedno će ubaciti u poštansko sanduče Muzeja, i drugo koje će pokloniti ili poslati nekoj dragoj osobi. Radionicu vode Aleksandra Gačić, kustoskinja i Bojana Maričić, saradnica MAU. Prijavljivanje za radionicu je obavezno i vrši se slanjem mejla na [email protected].
Više o programu Muzeja afričke umetnosti na: https://www.mau.rs/cp/
Komentari (0)