Jedan od najlepših trenutaka u životu svakog para jeste prosidba i poklanjanje vereničkog prstena. Ali šta se dešava sa prstenom, ako par odustane od venčanja i bude prekinut verenički status. Iako ova situacija u većini zemalja nije zakonski regulisana, postoji bonton vezan za otkazivanje venčanja, koji predviđa i to šta uraditi sa prstenom nakon raskida.
Britanska ekspertkinja za veze kaže da u slučaju raskida veridbe, verenički prsten obično se vraća osobi koja je zaprosila. Prsten simbolizuje obećanje braka, a ako to obećanje bude prekršeno, prema bontonu prsten treba vratiti. Ona smatra da to nije samo stvar pristojnosti, jer pravno gledano, mnogi sudovi smatraju prsten uslovnim poklonom, što znači da je on vaš samo ako venčanje zaista bude održano,piše Daily mail.
Ali ako postoje glasine o prevari, verenica ne bi trebalo da želi da zadrži prsten, jer bi je to samo podsećalo na prekršeno obećanje.
Takođe, bez obzira koliko težak bio raskid, zadržavanje prstena može samo dodati nepotrebnu bol i često izazvati dramu.
Na pitanje ko dobija verenički prsten, kada se veza završi, u Velikoj Britaniji zakon o vereničkom prstenu treba razmatrati u različitim kontekstima.Kod para koji se veri, ali ne žive zajedno pre braka (takozvana tradicionalna veridba) kada jedna osoba raskine veridbu, to može biti viđeno kao kršenje obećanja o braku. Iako prema Zakonu o braku, osoba više ne može tužiti za naknadu štete vezano za socijalni ili ekonomski gubitak proizašao iz kršenja obećanja o braku, to se ne odnosi na poklone, poput vereničkog prstena, datih u iščekivanju braka. Ako žena, koja je primila prsten u iščekivanju braka, odbije da ispuni uslove poklona, mora da vrati prsten. Ako muškarac odbije da ispuni svoje obećanje o braku, bez pravnog opravdanja, ne može zahtevati povratak prstena.
Kada se venčani parovi ili “de facto parovi“ (parovi koji žive zajedno, vere se, ali se ne venčaju) razdvoje, primenjuje se Porodični zakon.To znači da se verenički prsten tretira kao imovina i dodaje se u imovinski fond koji je dostupan za raspodelu između strana.To znači da će pitanje ko ima pravo na verenički prsten zavisiti od niza faktora, uključujući: vrednost vereničkog prstena i ukupnu vrednost imovinskog fonda; trajanje veze i/ili braka; finansijski i nefinansijski doprinosi koje je svaka strana dala tokom veze; buduće potrebe svake strane nakon raskida.
Komentari (0)