Republički hidrometeorološki zavod izdao je večeras novo upozorenje na visoke temperature na području Srbije.
-Do kraja ove sedmice, 18. avgusta, zadržaće se veoma toplo vreme sa maksimalnom temperaturom od 35 do 41 stepen, navodi RHMZ.
Dodaju da će se i na području Beograda do kraja ove sedmice, 18. avgusta, zadržati veoma toplo vreme sa tropskim noćima. Minimalna temperatura biće u intervalu od 23 do 26, a najviša dnevna od 37 do 39 stepeni.
Na Savi kod Sremske Mitrovice i Šapca narednih dana vodostaji će se kretati ispod niskih plovidbenih nivoa. Na Brzavi, Moravici, Jadru, Kolubari, Jablanici, Vlasini, Lugomiru, Resavi, Jasenici i Kubršnici proticaji su se približili biološkom minimumu.
Prema podacima RHMZ u 16 časova, najtoplije je u Loznici i Ćupriji, gde je izmeren 41 stepen.
Stepen niže je registrovan u Nišu, Velikom Gradištu, Negotinu, Kraljevu, Kruševcu i Leskovcu.
U Novom Sadu, Zrenjaninu, Kikindi, Sremskoj Mitrovici, Valjevu, Somboru, Smederevskoj Palanci, Kuršumliji, Zaječaru, Dimitrovgradu i Vranju – izmereno je 39 stepeni.
U Beogradu je izmereno 38 stepeni, a toliko je bilo i na Paliću i u Požegi.
Toplotni talas koji nam je stigao iz Afrike doneo nam temperature preko 35 stepeni i tropske noći. Stručnjaci savetuju da se bez preke potrebe ne izlazi napolje u najtoplijem delu dana, a imaju i savete za to kako rashladiti svoj dom.
Ekstremni vremenski uslovi mogu predstavljati ozbiljan rizik po zdravlje, naročito kod onih grupa stanovništva koje su posebno osetljive na visoke temperature, kao što su mala deca, starije osobe, trudnice, osobe sa prekomernom telesnom težinom, kao i osobe koje boluju od različitih hroničnih bolesti (bolesti srca i krvnih sudova, respiratornih oboljenja, dijabetesa i sl.).
Na sajtu Gradskog zavoda za javno zdravlje nalazi se i niz preporuka kako rashladiti svoj dom kada su napolju visoke temperature.
Hidrometeorolog RHMZ Slobodan Sovilj rekao je za RTS da će nas namučiti i ovaj toplotni talas, kao i da će se maksimalne temperature tokom većeg dela ove sedmice kretati od 35 do 41 stepen.
“To automatski znači – tropske noći u urbanim sredinama. Na području Beograda, minimalne temperature kreteće se od 23 do 26 stepeni, pri čemu će najtoplije jutro biti u četvrtak zbog pojačanog jugoistočnog vetra. Osim u Beogradu, najtoplije jutro se očekuje i na području Južnog Banata, gde je u julu već oboren jedan rekord”, rekao je Sovilj.
Prema njegovim rečima, minimalna temperatura nije se spuštala ispod 31 stepen.
“Produženi pik toplotnog talasa trajaće do kraja sedmice. Osveženje možemo očekivati nakon 19. avgusta, kada će temperatura pasti za sedam do deset stepeni. Osveženje će ipak biti prolaznog karaktera, trodnevno, nakon čega ponovo sledi porast temperature”, naveo je Sovilj.
Prema sadašnjim izgledima, istakao je, temperatura se neće vraćati na 40 stepeni, nego će se zadržati do 35, što je i dalje iznad proseka za naš region i za ovaj period godine.
Najtopliji avgust u istoriji
Sovilj kaže da je, prema očekivanjima, velika verovatnoća da ovaj avgust bude najtopliji u istoriji.
“Približavamo se vrednostima temperatura koje su osmotrene 2012. godine. Do sada je to leto bilo najtoplije, prema statističkim podacima. Osim jula, moram da podsetim da je i jun bio najtopliji u istoriji merenja u našoj zemlji“, rekao je Sovilj.
Istakao je da je velika verovatnoća da se leto 2024. godine nađe na prvom mestu, ne samo po srednjoj temperaturi vazduha, nego i po oborenom broju tropskih dana i noći.
“Noći će biti prijatnije za jedan do dva stepena. U Beogradu treba računati na 25 stepeni u jutarnjim satima, ako je tokom dana 38 ili 39. U većini brdsko-planinskih predela minimalne temperature će biti između 15 i 20 stepeni”, rekao je Sovilj.
Da li se očekuju superćelijske oluje
Sovilj je ukazao da se oluje dešavaju uvek kada je velika razlika u pritiscima – s jedne strane je visok, sa druge nizak u Evropi i može se očekivati lokalna pojava nepogoda.
“Pravovremeno ćemo izdavati najave i upozorenja na sajtu RHMZ-a. Trenutno je mala šansa za superćelijski tip nepogoda, s obzirom na to da ovaj tip oluja zahteva i odgovarajuće polje vetra”, kaže Sovilj.
Smatra ipak da u zoni najintenzivnijih pljuskova treba računati na kratkotrajnu pojavu grada i pojačan vetar.
“Početak nestabilnosti ili lokalnih razvoja oblačnosti počinje u drugom delu ove sedmice, ali će pljuskovi biti retka ili izolovana pojava. Drugog dana vikenda, naročito od ponedeljka sledeće sedmice, kada usledi i pad temperature, imaćemo povećanje čestine pljuskovitih padavina i povećan rizika od pojave grada i jakog vetra”, rekao je Sovilj.
Zašto se toplotni talas zove “lucifer”
Hidrometeorolog je objasnio da se prethodnih godina na društvenim mrežama i u javnosti imenuju toplotni talasi i ukazuje da to nisu zvanični nazivi.
“To nisu zvanični nazivi, s obzirom na to da tropski cikloni, uragani i tajfuni dobijaju zvanična imena od meteoroloških službi. U ovom slučaju, česta su imena koja su potekla od određenih meteoroloških društava i koja su se tako pojavljivala u javnosti”, zaključio je Sovilj.
Komentari (0)